"Делник" : СКАНДАЛ НА МАЧА "ЛУКОЙЛ - ЯМБОЛ"

"Делник" : СКАНДАЛ НА МАЧА "ЛУКОЙЛ - ЯМБОЛ"Четвърти пореден неуспех понесе баскетболният „Ямбол” след като загуби от шампиона „Лукойл- Академик” с резултат 85:68. Въпреки крайната разлика от 17 точки, двубоят, изигран в Правец, има интрига. Домакините стартират много силно и дърпат след първите десет минути с аванс от 18 точки- 27:9. Треньорът Иван Чолаков нанася много корекции в играта на своите състезатели, пуска в действие и доста от резервите, които намират добрия ритъм и спечелват втората част с резултат 21:22. На полувремето треньорът на жълто-сините е раздрусал основните си играчи, за да разгърнат възможностите си и да защитят реномето на нашия отбор. Нужни са били огромни усилия, понеже съдийството на Мирослав Томов, Венцислав Великов и Николай Цинцарски е трагично. Освен пристрастното държане на реферите, „Ямбол” има проблем и със състоянието на централния нападател Филип Вукосавлевич и на атакуващия гард капитана Станислав Говедаров, които са играли болни. Въпреки всички проблеми, нашите правят много силна трета четвърт, в която надиграват шампионите и носители на Купата на страната „Лукойл-Академик” с разлика от 9 точки- 12:21. Страхотна стрелба от далечната дистанция показва в мача лекото крило Мартин Дурчев- от пет изстрела и петте попадат в целта, а и като цяло националът е най-полезният ни баскетболист в тази среща. Дурчев вкарва най-много от всички на терена- 17 точки и постига коефициент на полезно действие от 21 пункта. Сред домакините от „Лукойл-Академик” на висота е американският им централен нападател Дарил Уоткинс, постигнал дабъл-дабъл- 16 точки и 12 борби. Последната част от мача прави двубоят в един момент много напечен  нашите момчета свалят пет минути преди края разликата само на 7 точки. Тогава отново почват измислените нарушения спрямо състава на „Ямбол”, отсъдено е техническо нарушение на треньора Иван Чолаков, на когото решенията на баскетболната Темида идват в повече. Н а с т а в н и к ъ т н а жълто-сините решава да извади тима от игра и за пет минути мачът в Правец спира. Налага се намесата на комисаря на двубоя Камен Тошев и срещата все пак продължава. Подемът в редици те на „Ямбол” обаче вече е спрян от съдиите и „Лукойл-Академик” побеждава в последната четвърт с 25:16. Статистиката показва, че шампионът е спечелил значително битката в подкошията- 38 борби за домакините, срещу 28 за нашия отбор. Много по-голям процент на успеваемост имат „шейховете” и от линията за изпълнение на наказателни удари - 79,17 процента срещу 63,64 за нашите състезатели. При стрелбата от тройката обаче превесът е твърдо за „Ямбол” - от 13 опита Станислав Говедаров и съотборниците му вкарват 7, докато съперникът от 21 опита за тройки, успява едва при 4. Най-силни за домакините от Правец са трима от скъпите им чужденци - Уоткинс с 16 точки, Димитриос Харитопулос, завършил също с 16 точки, и Боян Попович с 11 т. Загубата от шампиона бележи четвърта поредна загуба на „Ямбол”, който обаче продължава да е еднолично на петата позиция в класирането. „Ямбол”е играл в състав: Радионов-7, Говедаров-5, Дурчев-21, Милошевич-16, Вукосавлевич-6/Ормън-10, Чолаков-7, Тенев, Петков, Кашчелан, Марчев/