"Очаквам голяма подкрепа не само от хората в Ямболски и Сливенски регион, но и от цялата страна"
Тази събота Бояново излиза на протест срещу изграждането на бежански център на територията на бившите казарми в селото. Решението това да се случи беше взето от правителството миналата седмица. В бъдещия център за мигранти ще бъдат разположени 52 фургона на площ от около 260 декара. Бившият казармен терен е отдалечен само на около 200 м от крайните къщи.
Ден преди протеста, екип 999 се срещна с неговия организатор – Калоян Желязков.
„Никой не е разяснявал на хората в с. Бояново подробности около изграждането на бежански център. Не са се допитвали до тях, искат или не в родното им място да живеят 2000 бежанци. В една нормална държава управляващите се интересуват от мнението на хората, но нашата...явно не е такава“, заяви пред Радио 999 Желязков. Според него, ако такъв център действително бъде изграден селото ще се сблъска с много проблеми - няма и не може да има никаква гаранция, че никой няма да прескочи оградата. Нито пък, че можем да бъдем предпазени от евентуални болести и епидемии“.
„Ако управляващите не чуят нашите искания и не отговорят на нашите въпроси, които ще бъдат поставени на протеста на 29-ти октомври, със сигурност това няма да е последния протест, като следващите няма да бъдат предлагани въпроси и искания, а ще бъдат много по-сериозни“, каза още Калоян Желязков.
Прочетете в акценти какво още коментира организатора на протеста пред Радио 999.
Пълен запис чуйте в прикачения файл.
-Миналата седмица стана ясно, че е взето окончателно решение за изграждане на бежански лагер в село Бояново. Трябваше ли според Вас преди вземането на такова решение да се поиска мнението на хората и не само от Бояново?
- В една нормална държава мнението на народа и обществения интерес са едни от най-важните неща за управляващите и се разглеждат още на първо четене. Ако е необходимо се прави национален или местен референдум. Нашата не е такава. За съжаление мнението на народа не е дори на последно място, а изобщо не се взема в предвид при каквито и да било намерения на управляващите. Ние не искаме нищо повече от това да бъдем българи и православни в България. Пазим традициите, бита, културата и заветта на дедите ни. Бихме приели хора, които бягат от военна зона, но не и икономически мигранти.
-Министър Бъчварова, заяви от парламентарната трибуна, че е обяснено на хората в селото какви са плановете на Министерството за бившите поделения в Бояново. Някой говорил ли е с местните, с вас и кой?
- На хората в селото никой не е давал обяснение за намеренията . Всички до 19 октомври бяха оставени да гадаят какво ще се случи. Липсваше всякаква информация. Липсваше публично обсъждане, както и каквито и да било обсъждания за предприемането на някакви мерки за сигурност. След вземане на решение територията на която са казармите в Бояново да бъде прехвърлена от Министерството на отбраната към Областната управа на Ямбол е осъществена среща между Министър Бъчварова, кмета на селото и кмета на Общината. Споменавайки казармите, не мога да не отбележа тъжната ирония, че в тези поделения, известни още, като „Триъгълник на смъртта“ е служил елита на българската армия още преди 1989г. В тези поделения и била най-тежка и най-сурова службата. Поддържала се е висока степен на бойна готовност, постоянни учения и тревоги, стрелби и наряди, строга дисциплина за войниците. През границата ни не е можело да прехвръкне и пиле, а сега ще бъде изграден център за бежанци, защото нашата граница не само не е препятствие за мигрантите, а те дори не разбират, че са я преминали. Толкова е лесно и затова иронията е толкова силна и трудна да бъде приета.
- Какви са притесненията ви и евентуалните проблеми, които смятате, че биха могли да настъпят за селото?
- Едно от основните ми притеснения е броят на бежанците. Случаят в Бояново е различен от всички други. Тук живеят 700 българи, а ще бъдат настанени 2000 бежанци. Ще се превърнем в малцинство в собствената си родина. Това е недопустимо. Проблемите ще бъдат много – няма и не може да има никаква гаранция, че никой няма да прескочи оградата. Нито пък, че можем да бъдем предпазени от евентуални болести и епидемии. Та вижте какво се случи в Кале, Франция миналата седмица. Там бежанците бяха провокирани от полицейската намеса, получиха се безредици и всичко приключи със запалване на целия бежански център.
- По думите на вътрешния министър мигрантите ще бъдат настанени във фургони под денонощна охрана и няма да имат право да излизат от лагера. Това успокоява ли ви?
- Това, че няма да имат право не означава, че няма да го направят. Те нямат право и да преминават през границата ни, но както всички виждаме го правят и трудно някой може да ги спре. Случай за нападения от бежанци има много. А за спокойствието - не може да ме успокои, че на километри от къщата ми ще има 1000 или 2000 бежанци, в село, в което и без тях сигурността е в най-ниското си ниво.
- Сам казвате, че в селото живеят много малко хора и предимно възрастни. Кой ще излезе да протестира? Очаквате ли подкрепа и от кого?
- Живущите хора в Бояново са малко... но точно заради тези 3 военни поделения функциониращи през 89-та година, Бояновци са „пръснати” из цяла България. Всеки от тях с пази спомените си от тук. Много от тях в събота ще се върнат и ще бъдат на площада, за да подкрепят и защитят Бояново. Много други хора ме потърсиха също, за да окажат подкрепата си. Очаквам пълен площад.
- Какви действия смятате да предприемете, ако управляващите не се вслушат в исканията ви?
Ако не чуят нашите искания и не отговорят на нашите въпроси, които ще бъдат поставени на протеста в събота, със сигурност това няма да е последния протест, като следващите няма да бъдат предлагани въпроси и искания, а ще бъдат много по-сериозни. Обмисляме да затворим главен път. Приканвам всички подкрепящи нашата кауза да бъдат в събота, 29-ти октомври от 9:00 часа на площада в село Бояново. Елате заедно да се борим за една по-чиста и по-свята България, защото ако не го направим ние, няма кой да го направи.