Обратно към категорията

Почитаме светите равноапостоли Константин и Елена

   

Почитаме светите равноапостоли Константин и Елена

Църквата почита днес Светите равноапостоли Константин и Елена. Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена.
 
През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Царица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.
 
Император Константин е погребан в златен ковчег в църквата "Свети Апостоли" в Константинопол, а градът 16 века носи името му. Оттогава на 14 септември църквата чества Въздвижението на честния и животворящ кръст.
 
Според народните вярвания на днешния ден строго е забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че "Еленка и Костадин носят градушката в чувал". Това е денят на игрите върху огън - нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция.
 
Празникът започва няколко дни преди деня на Свети Константин и Елена - със събиране на средства за общ курбан, а също с почистване и поправяне на изворите и кладенците на селата.
 
На мегданите предварително е приготвена голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно - и хороводните мелодии, предназначени за обреда. Когато огънят стихне, останалата жарава - живите още въглени, се разстилат в кръг.
 
Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на св. св. Константин и Елена. В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени. Те са като че ли в несвяст, в унес. Вярва се, че иконата на светеца, която държат, ги запазва от огъня. В това състояние нестинарите понякога изричат пророчески думи, гадаят бъдещето или общуват с умрели предци. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути, пише Дарик.
 
След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.
Имен ден празнуват Константин, Костадин, Костадинка, Елена, Еленко, Елеонора, Елка и др.

Бъдете живи и здрави!


***

Дамите с името Елена, които са с постоянен адрес в община Сливен са 999. От тях 744 са в града. Елен се казва една дама и тя е от град Сливен. Еленко се казват двама мъже и те са с постоянен адрес в града. Името Константин носят 212 мъже от общината, като от тях 192 са с постоянен адрес в град Сливен. 28 са дамите с името Константина. 27 от тях са с постоянен адрес в града. Костадин се казват 167 мъже от общината, а Костадинка- 56 жени, съобщиха от общината

Община Ямбол не е предоставила информация към този момент.
 











Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Коментари

#2 Диян Димитров 21.05.2018 08:13

Добра статия. Сайта Ви е правен от първолак! Моля оправете го най накрая! 2-3 к. струва професионално направен сайт с мобилна версия.

 

 

#1 образ безподобен 21.05.2018 05:42

Не е вярно, че нестинарството в Странджа е само атракция. Хората там са съвсем различни и все още пазят в себе си духа на прадедите си. Вярно е, че истинските нестинари се броят на пръсти, но все още ги има в пет села в Странджа.


Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Състоянието на малкия Виктор от Кабиле значително се подобрява
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!