

„Исторически идеята за създаването на военните формирования в ямболския регион започва след Освобождението. Първото формирование, което се създава е 8-ма ямбослка дружина от Източнорумелийската дивизия, която дейтва от 1881 до 1885г. След Съединението, през 1889г. се формира Четвърти конен полк. През 1900г се формира вече и 29-ти пехотен Ямболски полк, който за нас е един от основните за региона.
Съставите и на двата полка са участвали във всички войни – Балканска, Първа и Втора световна, Междусъюзническата.
След 09.09 1944г. в Ямбол започва преструкториране на военните формирования. Ямбол обаче остава стратегически пункт, където се е поддържал сериозен контингент от военни, длъжни да охраняват границите и се грижат за вътрешната сигурност.
Нерядко ямболските военни формирования са се включвали в помощ на населението при бедствия. Легендарно е било участието на пионерната дружина при взривяването на ледовете по реката по време на тежките зими през 1927г. и 1933г.
След 1947г. в Ямбол е дислоцирана 7-ма мотострелкова дивизия. Следва създаването на Авиобаза Безмер и 3-та дивизия за противовъздушна отбрана. По-късно, през 60-те и 70-те години се създават и ракетните войски.
Останалият сграден фонд, от така наречените военни имоти с отпаднала необходимост, също има своята история. За пионерните казарми в Ямбол се счита, че са създадени още по време на турското робство. Тук е бил и турският гарнизон, който е трябвало да охранява града.
След създаването на Четвърти конен полк и 29-ти пехотен ямболски полк са създадени и казармите в района на сегашната поликлиника в Ямбол.
Ямболкския регион е бил изключително важно от стратегическа гледна точка място още от античността. Гарнизоните тук са контролирали трафика и пътищата от Близкия Изток към Централна Европа.”
На фона на тази богата история днес останалите неизползваеми сгради от бившите казармени райони се рушат и разграбват. И до днес казармите в подножието на Боровец на теория се пазят и стопанисват, но на практика са занемарени и опасни. И след толкова години проблемът със стопанисването на подобно огромно имущество трябва да намери решение, тъй като в скоро време ще стане съвсем неизползваемо. Земята под него обаче остава - в сърцето на Ямбол.
От отбранителното ведомство обаче през последните години е настъпило пълно мълчание, а процесът за връщане на неизползвани от армията терени е замрял. Може би се чака подходящия момент или правилния купувач. Факт е, че подобни имоти крият възможности за милиони, но запазването на българската памет и историческото богатство е безценно.
Какво е днес състоянието на някога славния щаб на пехотната дивизия в Ямбол можете да видите сами от фоторепортажа.














