Обратно към категорията

14 декември е Ден на ветеринаря

Добавено на: 14.12.2021 08:22
Снимки: Тракийски университет
   

На днешния ден, 14 декември, през 1897 г. е приет Законът за санитарноветеринарната полиция, с което се поставя началото на ветеринарномедицинската служба в България. Това е и поводът с решение на Министерския съвет от 19 ноември 1993 г., 14 декември да се отбелязва като професионален празник за всички ветеринарни специалисти.

До Освобождението на България в страната няма квалифицирани ветеринарни специалисти. Първи организатори на ветеринарната медицина у нас са ветеринарни лекари от руската армия. След Освобождението през 1878 г. по покана на българското правителство много от тях остават в България. Сред тях са имената на Иван Нейман, Иван Вознесенски, Ото Калнинг, Карл Расс и др. Ветеринарната служба се формира отначало в рамките на санитарната служба.

Първият законодателен акт, с който се подсказва необходимостта от организирането на ветеринарна служба, е Временни правила за устройването на медицинско управление в България, утвърден на 11 февруари 1879 от Първото обикновено народно събрание. В този документ се споменава, че “на медицинския съвет се възлага издаване на наставления против заразителните болести по хората и животните”. Въз основа на Временните правила не са изработени конкретни правилници или наредби. В първия медицински съвет няма представител на ветеринарно-медицинско образование.

През 1881 д-р Иван Нейман е назначен за главен ветеринарен лекар на Княжество България.

Първата му задача е да организира военната ветеринарна служба. Той разработва “Законопроект за положението на ветеринарната част у войската”, който се приема от второто обикновено народно събрание и се утвърждава от княз Батенберг с указ от 9 ноември 1882 год.

В официалния списък на лекарите от 16 февруари 1883 в раздела ветеринарни лекари освен Иван Нейман са посочени само още три имена. Това показва, че има сериозен проблем с кадрите.

В началото на 1886 година на мястото на д-р Нейман за главен ветеринарен лекар и ръководител на военната и гражданска ветеринарна служба в България е назначен Фортунат Игнатий Хелховски.

Той разработва глава 11 от Санитарния закон, която урежда ветеринарната служба. Приет е от Петото народно събрание и е утвърден с указ № 545 от 18 октомври 1888 год. Според този закон вече всеки окръг трябва да има ветеринарен лекар.

Първата ветеринарно-бактериологична станция е открита през 1901 г., а през 1923 г. е открит и Ветеринарно-медицинският факултет при Софийския университет. От 1924 г. ветеринарните служби стават държавни. След 1944 г. се създават институти по ветеринарно дело. Постигнати са успехи в борбата с епизоотиите и паразитните болести. Провежда се научно-организирана ветеринарно-санитарна експертиза на хранителните продукти от животински произход (Държавен ветеринарно санитарен контрол).

Основател на първия в България музей по история на ветеринарната медицина в Аксаково е д-р Тодор Савов Стаматов от град Варна. Открит е през 1878 г. През 2010 г. със заповед на министъра на земеделието и храните, експонатите са преместени в Със заповед №932432 от 10.03.2010 г. на министъра на МЗХ, във Ветеринарномедицински факултет при Тракийски университет, гр. Стара Загора.

Официалното откриване на Музейната сбирка на ветеринарното дело в България на територията на Тракийски университет се състоя на 30 май 2013 г. по повод деветдесетата годишнина от основаването на Ветеринарномедицински факултет.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Социални работници разнасят храна и лекарства на възрастните по домовете им
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!