
50 000 на първата матура по български език, едва 43-ма се пробват с физика

Над 50 000 абитуриенти са подали заявления за участие в държавния зрелостен изпит по български език и литература, който ще се проведе на 21 май. Това е задължителната за всички еднаква матура, втората - на 23 май, е по профилиращ предмет. За нея са се записали над 24 000 души, за тях ще се организират 26 изпита, включително с отделните нива на владеене на чужд език.
Учениците от професионални гимназии и паралелки пък държат в същия ден държавния си изпит по професионална квалификация. Заявленията за държавен изпит по професионална квалификация са над 26 000.
По традиция английският е най-честият избор на младите българи за втората матура - и тази година са го заявили около 13 000.
Следват география - над 2000, и биология - 1800 души. Най-малко абитуриенти ще ходят на зрелостен изпит по музика - 82-ма, и по физика - 43-ма. Това съобщиха за “24 часа” от Министерството на образованието и науката.
През последните години на матура по математика се явяват около 2000 ученици за цяла България, като това е общата бройка на заявилите предмета като втори задължителен изпит по профил плюс желаещите да се явят на допълнителна, 3-а матура (обикновено оценката трябва за вход във вуз).
И на 21, и на 23 май началният час на изпита е 8,30. Учениците обаче трябва да са в училището, в което са разпределени, поне 30 минути по-рано и да носят документ за самоличност и служебната бележка за допускане до изпита.
Допълнителните държавни зрелостни изпити по желание на ученика са в периода 27 май -3 юни, за него са се записали над 2900. Тук ще се организират 52 изпита, като отново са включени различните нива по чужд език.
Над 12 000 квестори са ангажирани с матурата по български език и литература.
Форматът, времетраенето, организацията на изпитите остават същите, но ще продължи тенденцията за включване на задачи и въпроси с повече практическа насоченост на тестовете. Както и такива, които изискват разбиране, осмисляне и приложение на наученото.
Броят на задачите по отделните учебни предмети е различен и включва и с избираем отговор, и със свободен. А на изпитите по български език и литература, чужд език, география, история, философия - и създаване на текст.
По български и литература матурата се полага върху учебното съдържание от 11-и и 12-и клас. Тя проверява знанията и уменията по граматика, правопис, лексика, способност за създаване на текст, извличане на информация.
Максималният брой точки от изпита е 100, а задачите са общо 41, като последната е писане на есе или интерпретативно съчинение. На 22 от задачите в теста са посочени отговори, от които ученикът да избира верния, 16 са с кратък свободен отговор, а 2 - с разширен. Разделени са на два модула от по 60 минути, третата част е писането на есе/съчинение, полагат се 120 мин.
Резултатите от матурите ще бъдат публикувани до 11 юни.
Средният резултат миналата година по БЕЛ беше 58,48 т. (добър 4,32) и е найвисокият от въвеждането ѝ през 2008 г.
А 251 абитуриенти изкараха пълни шестици и на двете матури.
От миналата година младежите имат право на втори шанс - могат да се явят повторно на изпит, ако оценката от редовния не ги удовлетворява. На повишителен се отива еднократно до края на годината след завършването. Това не променя дипломата за средно (тя вече е издадена към датата на явяване на изпита), но с по-високата оценка може да се влезе в желано висше.
След промяната в закона м.г. 6-има са поискали да се явят на повишителен и всички са успели да си оправят оценките. Още 15 заявления са подадени тази година.
В края на март пък Върховният административен съд взе решение, което може да даде възможност на зрелостниците да обжалват резултатите от матурите, ако смятат, че не са оценени справедливо. ВАС отмени два текста от наредбата за държавните зрелостни изпити от 2016 г., но от просветното министерство ще обжалват това.
Зрелостниците да четат внимателно условията на задачите и да са спокойни. Нека използват времето до матурите за сериозен преговор, призовава МОН.
Лоша идея е жертването на съня в дните преди изпити, колкото и да е изкушаваща заблудата, че много часове за учене ще доведат до по-високи оценки. Опитът на по-възрастните е показал, че повече сън е вноска за пълноценна изява, но и науката дава доказателства. Лабораторията по неврология, медицина на съня и когнитивни науки към американския университет “Бейлър” в Тексас извади най-новите факти, че в седмицата преди изпити 8-часовият сън подобрява резултатите.
Психолозите казват, че последната вечер нищо не се преговаря, защото само можеш да си навредиш. И да се опитваш да си спомниш нещо от предишни дни, когато си чел, в главата ти изплува последното. Така че в последния ден по-скоро да си почиват, отколкото да се претоварват с някакъв панически преговор.
Каквото са научили, научили и както казва Ботев: Каквото сабя покаже и честта, майко юнашка!
Източник: 24chasa.bg
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!