Бюджет 2025 на първо четене в комисия на 7 януари
Държавният бюджет, бюджетите на Националната здравноосигурителна каса и държавното обществено осигуряване за 2025 г. са в дневния ред на парламентарната комисия по бюджет и финанси след коледната ваканция.
Народното събрание реши коледната ваканция на парламента да бъде от 22 декември до 5 януари 2025 г. включително. Реално първият работен ден за 46 от депутатите ще е 7 януари, когато са насрочени първите заседания на сформираните засега две постоянни комисии - по бюджет и финанси и по конституционни и правни въпроси. Това става ясно от обявения на сайта на парламента дневен ред за първата седмица на новата 2025 година. Редовните заседания на Народното събрание са насрочени от 8 януари, като все още не е ясна програмата за тях.
Заседанията и на двете постоянни комисии са насрочени с начален час 13:00 на 7 януари.
Комисията по конституционни и правни въпроси ще разгледа три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт.
В дневния ред на комисията по бюджет и финанси са приемане на вътрешни правила за дейността й, изслушване на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова относно бюджета на Република България за 2025 г., законопроект за изменение на закона за акцизите и данъчните складове, както и първо четене на основните законопроекти за държавната хазна през новата година.
Комисията ще обсъди също предложенията на служебното правителство в Закона за данъците върху доходите на физическите да се прецизират разпоредбите за данъчни облекчения за деца, включително с увреждания, от родител, на когото не е предоставено упражняване на родителски права в случаите на развод или когато няма сключен брак. Друг законопроект, който ще обсъжда комисията на първо четене, е изменение на Закона за корпоративното подоходно облагане, което предвижда удължаване на срока до 2030 година за прилагането на минималната помощ чрез преотстъпване на корпоративен данък в случаите на производствена дейност в общини с безработица, по-висока от средната за страната. Въвеждат се и допълнителни разпоредби за минималното данъчно облагане на многонационалните и големите национални предприятия.
На първо гласуване ще бъдат предложени и предложенията за изменение на Закона за данък върху добавената стойност, внесени от Министерския съвет и от Атанас Зафиров и група народни представители. Служебното правителство предлага на задължителна регистрация по ДДС да подлежат фирми с годишен оборот над 85 хиляди евро. Въвеждат се разпоредби за специални режими за малки предприятия в страната и в ЕС.
Двата законопроекта на депутата Атанас Зафиров и колегите му са с по едно изречение – нулевата ставка за ДДС за хляб и брашно да бъде удължена с една година, а данъка за лекарствените продукти, заплащани от здравната каса, да бъде намален на 9 %.
На този етап нито един от ямболските народни представители не е включен в постоянна комисия. В състава на комисията по бюджет и финанси е народният представител от Сливен Десислава Танева.
По правилника, одобрен от парламента на 18 декември, комисиите ще са общо 25. Всеки народен представител може да бъде избран най-много в две постоянни комисии.
Предстои да бъдат попълнени съставите на останалите 23 комисии, както следва:
Комисия по икономическа политика и иновации;
Комисия по енергетика;
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление;
Комисия по външна политика;
Комисия по европейските въпроси и контрол на европейските фондове;
Комисия по отбрана;
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред;
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения;
Комисия по земеделието, храните и горите;
Комисия по труда и социалната политика;
Комисия по образованието и науката;
Комисия по въпросите на младежта и спорта;
Комисия по здравеопазването;
Комисия по околната среда и водите;
Комисия по транспорт и съобщения;
Комисия по електронно управление и информационни технологии;
Комисия по културата и медиите;
Комисия за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество;
Комисия по правата на човека и вероизповеданията;
Комисия по политиките за българите извън страната;
Комисия по превенция и противодействие на корупцията;
Комисия по туризъм;
Комисия по демографската политика, децата и семейството.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!