
Десетки хиляди абитуриенти ще празнуват, но випуските стават все по-малки

След броени дни започват абитуриентските балове в страната. Десетки хиляди български младежи прекрачват прага на зрелостта, завършвайки своето средно образование.
Тази година се наблюдава спад в броя на завършващите спрямо предходните години, което се дължи на продължаващите демографски тенденции в страната.
Най-голям брой абитуриенти традиционно се отчитат в големите градски центрове като София, Пловдив, Варна и Бургас. В София-град се очаква да завършат близо 12 000 ученици, което представлява около една четвърт от общия брой за страната.
В същото време редица по-малки населени места се сблъскват с все по-малки випуски, като в някои училища абитуриентите се броят на пръсти. Това поставя под въпрос бъдещето на образователната система в тези региони.
Държавните зрелостни изпити (матури) остават основен критерий за успешно завършване на средното образование. През 2025 година се запазва форматът с два задължителни изпита:
-
Български език и литература
-
Втори предмет по избор на ученика
Проучванията сред абитуриентите показват разнообразни планове за бъдещето:
Приблизително 65% планират да продължат обучението си във висши учебни заведения.
Около 20% възнамеряват да търсят професионална реализация веднага след дипломирането.
Приблизително 15% обмислят възможности за образование или работа в чужбина.
Интересът към специалности в областта на информационните технологии, медицината, икономиката и инженерните науки остава висок.
Наскоро МОН съобщи, че 70% от учениците, които завършват гимназия, се записват да учат висше образование. Близо две трети от тях съчетават следването с работа. Това показва проучване за реализацията на пазара на труда на завършилите средно образование в България.
Въпреки променящите се времена, българските абитуриенти запазват много от традициите, свързани с дипломирането. Абитуриентските балове остават важно събитие, макар че се наблюдава тенденция към по-разнообразни форми на празнуване.
Випуск 2025 навлиза в света на възрастните в динамично време на технологични и обществени промени.
Източник: bgonair.bg
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!