Колко деца лъжат за годините си в ТикТок
2,3 млн. души в България използват социалната мрежа ТикТок, пише вестник „24 часа“, основавайки се на журналистическа проверка. Официалната статистика, с която разполагат и властите у нас, се води от създателите на приложението на база техния advertisement reach (обхват на аудиторията, до която стигат рекламите - бел. ред.).
От тази цифра едва 5% са на възраст от 13 до 18 г., което означава, че 115 хил. деца у нас гледат и пускат видеа в ТикТок. Преди дни едно от тях попадна в "Пирогов" с тежка травма на главата след изпълнение на предизвикателството "Супермен", което стана хит сред младите в приложението.
Киберексперти предупреждават, че малолетните и непълнолетните вероятно са двойно повече от официалната цифра, която е 115 хил., посочва още „24 часа“. Причината - въпреки че има възрастово ограничение за лица под 13 г., рестрикцията се заобикаля, тъй като всеки може да излъже за годините си.
Регистрирането, както и във фейсбук, където долната граница е 14 г., не налага допълнителни потвърждения чрез документи за самоличност.
Според справката, с която "24 часа" разполага, най-големият процент
потребители на социалната мрежа у нас са хората между 18 и 24 г. Те са 65% от всички 2,3 млн. души. Следвани са от групата на 25-34-годишните, които са 30%. Децата влизат в графата 13-18-годишни.
"Никой не може да гарантира, че непълнолетен, който е на 15 г. например, няма да посочи възраст от 20 г. - обяснява киберекспертът Любомир Тулев. - Със сигурност реалните цифри имат разминаване с официалната статистика. В момента ТикТок и Инстаграм са двете най-популярни приложения сред младежите в България."
Има страни, които са блокирали мрежата напълно. Сред тях са Индия, Афганистан, Сомалия, Сенегал, Непал, Киргизстан, Узбекистан.
По-голям е процентът на държавите, които са въвели частично блокиране. Така е в Канада, САЩ, Австралия и Нова Зеландия, Великобритания и Франция.
В момента 16 държави забраняват използването му на служебните телефони на държавни служители.
Всяка една страна има своя политика за частичната забрана, разясняват специалисти. Тя се изразява в конкретни регулации. Това, което никоя обаче не може да направи, е да вдигне възрастовата граница на потребителите. Правят го само създателите на приложението, които вече са поставили минимума от 13 г.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!