В МОСВ набелязаха мерки за решаването на проблемите с водоснабдяването
Мерки за решаването на проблемите с водоснабдяването в Плевен, Шумен, Търговище и Кюстендил набелязаха на среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) представители на държавата и на местната власт.
Всички се обединяваме, че безалтернативна мярка е изграждането на язовир „Черни осъм", за да може две области в България - Ловеч и Плевен, да бъдат с нормално водоподаване, заяви служебният министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. Тя обаче посочи, че тази мярка ще бъде изпълнена в рамките на не по-къс период от 10 години, което налага предприемането на краткосрочни мерки, които да подобрят водоснабдяването в двете области.
Затова за област Плевен и конкретно за града краткосрочната мярка, която ще бъде изпълнена, е изграждането на довеждащ водопровод за оросяване на водоснабдителна група „Биволаре".
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров изтъкна, че на срещата е било постигнато съгласие около необходимостта от изграждането на така наречената Система "Дунав". Той каза също, че е необходимо възстановяване на ползването на хидромелиоративните системи. Двамата министри обявиха, че ще представят пред Министерския съвет обобщен доклад с мерките и тяхното остойностяване.
Срещата беше свикана по разпореждане на служебния премиер Димитър Главчев заради намалелия полезен обем на язовир „Тича“ и недостига на вода за питейно-битови нужди. Това съобщиха от пресслужбата на кабинета.
На 5 ноември от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обяви, че към 25 октомври обемът на 52 комплексни и значими язовира, които то следи, е с 88 млн. куб. м по-малко от този в предходния месец. За ноември се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми, допълват от МОСВ. От екоминистерството апелираха да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите.
Източник: БТА
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!