Обратно към категорията

НДК грейва в синьо в Световния ден на бежанците

Добавено на: 20.06.2023 08:16
Снимки: НДК
   

Националният дворец на културата (НДК) ще светне в синьо днес по случай световния ден на бежанците, съобщиха от представителството на Агенцията на ООН за бежанците. Всяка година на 20 юни се отбелязва силата и смелостта на хората, които са били принудени да напуснат родината си, за да избягат от конфликт или преследване. В края на 2022 г. повече от 100 милиона души бяха принудително разселени в световен мащаб — рекорден брой, предизвикан от войната в Украйна и други конфликти по света. Тази година темата на деня на бежанците е „Надежда далеч от дома – свят, в който бежанците пълноценно участват в обществото ни“.

Според Агенцията на ООН за бежанците, най-ефективният начин за помагане на хората, загубили дома си заради военни конфликти или природни бедствия, е включване в обществото, да им се гарантира, че могат да кандидатстват за работа, да се запишат в училища и да имат достъп до услуги като жилище и здравеопазване. Така те могат да успеят в новата за тях страна или им се дава шанс безопасно да се подготвят да връщането им в родните страни. 

Осветяването в синьо на сгради и паметници е символ на подкрепа за бежанците и примери по света са фонтанът Же д‘О в Женева, където се намира централата на Агенцията на ООН за бежанците, Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк, Колизеумът в Рим, Токио Кула и много други.

По информация на отдел „Справочна“ на БТА, Световният ден на бежанеца се отбелязва от 2001 г. Това става с резолюция на Общото събрание на ООН от 4 декември 2000 г. по повод 50-годишнината от подписването на 28 юли 1951 г. на Конвенцията за статута на бежанците, влязла в сила на 22 април 1954 г. На същата дата от 1975 г. до 2000 г. с резолюция на Организацията за африканско единство (от 9 юли 2002  - Африкански съюз) се е отбелязвал Денят на африканските бежанци.

Турция, с 3,6 млн. мигранти, е на първо място в света сред държавите с най-многочислена мигрантска общност. След Турция се нареждат Иран, Колумбия и Германия с 2,1 млн. мигранти и бежанци, нуждаещи се от международна закрила. Това показва доклад на Върховния комисариат на ООН за бежанците на тема „Глобални тенденции при принудителното разселване 2022“ (Global Trends in Forced Displacement 2022").

Според публикуваните на 14 юни данни, броят на принудително разселените лица през 2022 г. е достигнал 108,4 милиона души, което е с близо 19 милиона повече в сравнение с 2021 г.

Според същия доклад най-много мигранти идват от Сирия - общо 6,5 млн. души. Следват тези от Украйна - 5,7 милиона и Афганистан - 5,7 милиона. В доклада се посочва още, че 40 процента от принудително разселените са деца.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Първа пенсионерска Спартакиада в Тунджа
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!