Обратно към категорията

Обмислят увеличение на цената на риболовните билети

Добавено на: 01.04.2025 09:28
   

Билетите за любителски риболов у нас поскъпват двойно - това предвиждат промени в Тарифата за таксите по Закона за рибарството и аквакултурите, публикувани за обществено обсъждане на правителствения портал.

Според мотивите към промените, актуализацията на цените е  необходима заради инфлацията и настъпилите икономическите промени у нас.

В проектодокумента се посочва, че събираните досега такси не са променяни в последните 20 г. и не покриват реалните разходи за контрол върху риболова, опазване и управление на рибните ресурси и административна обработка на документите.

Предложението е седмичният билет за любителски риболов да струва 12 лв.  при досегашна цена от 4 лв., месечният билет скача от 8 на 16 лв., 30 лв. ще е цената на правото за риболов за половин година, а цената на годишен билет скача от 25 на 50 лв.

Вносителите аргументират предложението и с факта, че българските такси за риболов са най – ниските в целия регион, като в Сърбия например годишния билет струва около 150 лв., а в Северна Македония над 200 лв.

Около 200 000 души годишно купуват риболовен билет в България. Това налага засилване на контрола, който се осъществява от служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури с помощта на термокамери, уреди за нощно виждане, високопроходими автомобили и други специализирани средства.

Срокът на общественото обсъждане е до 22 април.

Източник: БНР


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Овладяха пожара над Котел с участие и на хеликоптер
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!