PISA: Българските ученици са на последно място по математика в ЕС, а по четене - на предпоследно
България е на последно място в ЕС по математика, а по четене - на предпоследно. Това сочат новите резултати от международния тест PISA, който проверява умения на 15-годишните ученици да прилагат усвоените знания на практика.
Най-добри в света по математика и четене отново са учениците от Сингапур, но пандемията сваля нивото на образованието навсякъде по света, сочат резултатите на PISA.
Българските ученици имат драстично по-ниски резултати по математика и четене в сравнение с последните години. През 2022 г. те се връщат до най-слабото си представяне от 2006 г. Това показва, че нивото на българското образование е същото като отпреди 16 години.
България обаче следва световните тенденции, където нивото на образованост като цяло спада.
По математика България има 417 точки, което е с 19 точки по-малко от 2018 г. По четене точките са 404, със спад от 16 точки. По природни науки нивото на учениците е стабилно, с три точки по-малко от 2018 г.
В глобален план влошаването на резултатите е също толкова значимо като това в България.
Това се случва за първи път в историята на PISA – обикновено разликата между годините е около четири точки по математика и пет по четене.
Отличници по математика, както през изминалите години и този път са Сингапур, Китай, Япония, Корея, Естония.
При четенето - първенец отново е Сингапур, следван от Ирландия и Япония.
България остава под средното ниво на държавите - членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Това ни нарежда на последно място в Европейския Съюз по математика и на предпоследно по четене и природни науки (преди Кипър).
На Балканите Косово, Албания и Северна Македония са с по-ниски резултати от нас.
Интересно е, че Перу, Колумбия и Катар показват напредък в образованието.
Като основна причина за общите резултати се посочва пандемията от Covid-19. Според доклада на PISA обаче затварянето на училища и преминаването към онлайн образование е само един от факторите за ниските резултати. Както ясно се вижда на графиката, спадът в България е още от 2015 г. насам.
В световен мащаб се наблюдава подобна тенденция още от 2012 г., което предполага, че има други структурни причини за влошаването, допълват от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.
Липсата на дисциплина и внимание става все по-голям проблем. Деветокласниците в България споделят, че им е трудно да учат и внимават в час по математика. 48% от запитаните не слушат какво казва учителят (за ОИСР този дял е 30% средно). Близо всеки втори ученик в България се разсейва от дигиталното си устройство.
Изследването PISA на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) оценява уменията на 15-годишните ученици да осмислят и прилагат наученото по математика, четене и природни науки в ежедневието.
През 2022 г. проучването е проведено сред 690 000 ученици от 81 държави.
В България са участвали 6107 деца от 202 училища.
Източник: БНТ
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!