
Правителството одобри програма с 43 мерки за пътна безопасност

Министерският съвет одобри Работна програма за изпълнение на мерки за безопасност на движението по пътищата. Тя включва 43 мерки, които ще бъдат предприети на национално ниво с конкретни ангажименти, срокове и отговорни ведомства по всяка от тях.
Сред дейностите са осъществяване на съвместни специализирани проверки на пътя и засилване контрола върху претоварването на камионите; едновременно установяване и налагане на административни наказания; автоматизирано издаване и уведомяване за нарушения на пътя. Включват още засилен технически контрол по всички пътища, където има най-много загинали и ранени, спешно обезопасяване на 36 отсечки с концентрация на пътни произшествия, както и на още 500 км пътни участъци с повишен риск.
Записите от камери на общините и други държавни органи вече ще могат да се ползват като доказателствено средство за издаване на административни наказания. Повишаване на изискванията към превоза на деца и ученици също е сред мерките за запазване живота и здравето на подрастващите. Въвежда се също електронен констативен протокол за транспортни произшествия, при които има само материални щети.
Изпълнението на мерките е разпределено между 13 държавни структури, сред които 8 министерства и 5 агенции. Подпомагаща роля ще имат и всички общински и областни администрации в страната.
Правителството ще извършва периодичен преглед на изпълнението на работната програма чрез конкретни измерители за постигнатите резултати, които също са част от нея. Програмата е публикувана на интернет страницата на Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата".
На заседанието си кабинетът прие и доклад за състоянието на безопасността на движението по пътищата за 2023 г. Докладът е изготвен на основание Закона за движението по пътищата и представя различни аспекти от безопасността на пътя за 2023 г. като глобален и местен здравен проблем пред обществото.
Обобщени са данните за пътнотранспортния травматизъм и пътната обстановка в страната. Синтезиран е напредъкът по отделните тематични направления и стратегически цели, както и са адресирани слабостите в хода на изпълнението. На база на направените констатации и изводи са направени препоръки за предстоящи действия, които, според Държавна агенция "Безопасност на движението по пътищата", се налагат в спешен порядък за подкрепа на политиката по безопасността на движението по пътищата и защита на националния интерес за намаляване наполовина на смъртните случаи и тежките травми на пътя до 2030 г.
По данни към 19 февруари 2024 г. през 2023 г. в страната са настъпили 6995 пътнотранспортни произшествия с 525 загинали и 9104 ранени. От всички смъртни случаи 97 са с пешеходци. Загинали са 30 деца, а 1329 са получили наранявания. Наблюдава се увеличение в броя на ранените и загиналите деца пътници спрямо 2022 г., което се свързва с подценяване на детската безопасност в колата. Отчитат се и повече ранени пешеходци в населени места спрямо 2019 г. - индикатор за нуждата от по-голяма защита на уязвимите участници в движението, чрез осигуряване на безопасна инфраструктура в градовете.
Нараства загрижеността относно начина на ползване на електрически тротинетки предвид това, че 31 деца са пострадали като водачи, а шест деца са ранени като пътници, в разрез със законовите изисквания за движението на този вид превозно средство.
По първокласната и третокласната пътна мрежа в условията на висока интензивност на движението и липса на физическо разделяне на потоците тежестта на пътните произшествия е най-сериозна. За общинските пътища инвестициите са още по-малко, което рефлектира в данните за произшествия с пострадали - в селата те нарастват с 16% спрямо 2019 г. и с 9,5% спрямо 2022 г.
Усилията за подобряване на безопасността на пътищата трябва да бъдат последователни и адекватни на предизвикателствата, обобщава докладът.
"Проблемът получава широк обществен отзвук, но решаването му изисква съвместни усилия на компетентни институции, гражданското общество, научната общност и бизнеса за системно изпълнение на стратегията и преодоляване на дълго натрупвани неблагоприятни за БДП поведенчески модели, и не на последно място - финансиране на дейности за подобряване на пътната безопасност по места на база анализ на нуждите и оценка на риска", е записано в документа.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!