
Спират достъпа на имотната мафия до нотариалните актове на хората

Заявление, основни данни за имота и скромна такса. Само това е нужно, за да получиш нотариален акт за всички къщи, апартаменти, земя други подобни имоти, дори да нямаш нищо общо с тях. От години Агенцията по вписванията издава стотици хиляди справки и документи за имоти у нас. Сред тях има хора, които са свързани с тях, но и напълно случайни, много от които може да са част от схема за имотни измами.
Точно заради такива случаи достъпът до документи от Имотния регистър трябва да се ограничи. Идеята се обсъжда от Министерството на правосъдието, чието ръководство поведе война с имотната мафия.
“Това ще бъде сериозна спирачка пред опитите за имотни измами”, заяви министърът на правосъдието Георги Георгиев в понеделник, когато се срещна с Нотариалната камара, Висшия адвокатски съвет, представители на общини и много други институции. Той е лично ангажиран с проблема.
Службата по вписвания издава заверени и незаверени преписи от нотариални актове. Заверени може да получи само човекът, вписан в нотариалния акт, негов наследник, адвокат, частен съдебен изпълнител, разследващ или пълномощник. С незаверен препис обаче може да се сдобие абсолютно всеки. За целта той само трябва да посочи на какво основание го иска. Много често дори е препоръчително потенциалният купувач на имот да се сдобие с нотариален акт далеч преди сделката, за да се увери в собствеността.
“В незаверения нотариален акт има чувствителна информация като ЕГН, адрес, банкови сметки на страните. Това създава големи възможности за злоупотреби, което се потвърди от работата ни срещу имотната мафия”, обяви министър Георгиев.
Засега не е ясно как ще се определят хората, които имат правен интерес. Често се прави от евентуални купувачи на имоти или при искане за налагане на обезпечителни мерки. Вероятно идеята ще бъде доразвита в нови правила за получаване на нотариалните актове.
“Постигнахме съгласие да въведем електронно заявяване за вписване на нотариалните актове. Ръководството на Нотариалната камара предложи промени в Правилника за вписванията, по които работим. Целта ни е поетапно да позволим електронно заявяване за вписвания и от съд, прокуратура, адвокати, съдебни изпълнители, НАП и други. Основната ни задача е това да става при ясни гаранции за правната сигурност”, заяви министър Георгиев.
Правосъдното министерство и Нотариалната камара се договориха за електронното вписване преди два месеца. По думите на министър Георгиев така ще се ограничи възможността в рамките на няколко часа недобросъвестен продавач да продаде няколко пъти един и същ имот. Ведомството планира и още една мярка, за да се ограничат злоупотребите със собственоста на гражданите. Съвместно с външното министерство ще бъдат изработени промени, така че заверките на пълномощни за разпореждане с имот, направени от консулските служби в чужбина, също да се отразяват в електронна платформа на Нотариалната камара.
Борбата с имотната мафия е един от приоритетите на правосъдното министерство. Че проблемът е много наболял, стана ясно преди месеци, когато публичност придоби историята на 90-годишна жена, заплашена да остане на улицата. Причината била, че покойният ѝ син уж дължал 800 хил. лева на фирма, а в замяна на дълга незаконен частен арбитраж постановил да бъде взето жилището.
Правосъдното министерство подготви и промени в закона за международния арбитраж, по силата на които всички подобни структури ще бъдат вписани в регистър и ще са длъжни да поддържат архив.
Източник: 24chasa.bg
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!