
"Труд": Инфлацията у нас се завръща

Годишният темп на инфлация в България се ускори до едногодишен връх от 3,7% през януари 2025 г., спрямо 2,2% през предходния месец, показват данните на платформата Trading Economics. Основният натиск за покачване на цените дойде от храните и безалкохолните напитки (4,4% спрямо 2,8% през декември) и жилищните разходи и комуналните услуги (5% спрямо 2,8%). Припомняме, че средногодишната инфлация според макроикономическата прогноза на БНБ, е прогнозирано да възлезе на 3.3% през 2025 г., като в анализа на Централната ни банка също е посочено, как основен принос за инфлацията имат цените на храните, стоките и услугите с административно определяни цени и тютюневите изделия, както и групата на услугите. В последната прогноза на БНБ, годишната инфлация, измерена чрез хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ), се очаква да се ускори до 3,5% в края на 2025 г. Спрямо 2,1% в края на 2024 г., а средногодишната инфлация да възлезе на 3.3% (2.6% през 2024 г.).
Водещи финансови анализатори вече поставиха въпроса за сигналите, които дават високите цени - проблемите с ниска конкуренция на пазарите и неефективността в икономиката, за които трябват структурни реформи. Преобладава мнението, че високите бюджетни дефицити увеличават инфлацията. А в анализа на БНБ бе подчертано, че “прогнозираното нарастване на разходите за труд и силното потребителско търсене се очаква да продължат да оказват проинфлационен натиск в средносрочен план”.
В данните на Trading Economics се цитират показатели от НСИ и се посочва, че на месечна база потребителските цени в България се повишават с 2 на сто през януари, което е най-високото ниво от април 2022 г., след ръст от 0,4% през предходния месец. В същото време се отчита, че годишната инфлация в Еврозоната се е повишила до 2,5% през януари 2025 г. спрямо 2,4% през декември.
Базовата инфлация в еврозоната, която изключва волатилните цени на храните и енергията, остана непроменена на ниво от 2,7% за пети пореден месец, малко над пазарните прогнози от 2,6%, но все пак на най-ниското си равнище от началото на 2022 г., обобщават от Trading Economics.
Източник: trud.bg/banker.bg
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!