Обратно към категорията

Укрепват спешно Потопената църква край язовир "Жребчево".

Добавено на: 14.03.2020 10:45
   

Извършва се авариен ремонт и укрепване на т.нар. Потопена църква край язовир "Жребчево". Това съобщи за БТА Иван Петров, един от инициаторите на ремонтните дейности, чиито корени са от някогашното село Запалня, потопено през шейсетте години в язовира.

До момента са били укрепени зидовете на църквата, до 20 март ще бъде отлят подът. Ще бъдат укрепени сводовете на вратата и прозорците на сградата.

През миналата година Старозагорският митрополит Киприян е отслужил в храма литургия на Петдесетница. Той е благословил укрепването на храма и е дал обет да служи там ежегодно на този голям християнски празник. Близо сто души са присъствали на службата през 2019 година, като сега се очакват повече.

По думите на Петров, на следващ етап се планира и изграждането на ограда около храма, както и прозорци, за да не влизат там животни. Собственик на имота и прилежащата земя е Министерството на земеделието и храните, като според Иван Петров, е възможно собствеността да бъде прехвърлена на общината и на църквата, които да стопанисват някогашния храм.
Близо 15 хиляди лева ще бъдат вложени от двамата инициатори на ремонтните дейности, като не се брои доброволният труд. Други хора, сред които и известни личности, като Ути Бъчваров и Димитър Рачков, са заявили, че са готови да дарят известна сума за укрепването на "Потопената църква".

Мястото е атракция за много хора, които го посещават, снимат се, палят свещи и отправят молитви. От повече от пет години обаче, църквата не е била заливана от водите на язовира, каза Иван Петров.

Църквата "Свети Иван Рилски" е единственият останал жив спомен от историята на село Запалня, което е потопено във водите на язовир "Жребчево" в началото на шейсетте години на миналия век. След потапянето му, на дъното на язовира останали къщите, читалището, селската кръчма и красивите розови градини на Запалня. Храмът е построен през 1891 година от тревненски майстори и е осветена през 1892 г. от митрополита на Сливенската епархия Гервасий. Той е бил издигнат на хълм, по-високо от селото, където се намирали и гробищата на Запалня. Когато е станало ясно, че селото ще бъде потопено, хората са изнесли иконите и църковната утвар и са ги пренесли в църквата в град Гурково.

Източник: БНР


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Проверка на прокуратурата не посочи виновни за натровените ученици в Дражево
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!