Изложба на редки издания в Сливен
В навечерието на най-светлия български празник - 24 май, в централното фоайе на Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в Сливен бе открита документална изложба с над 120 ценни издания от нейните фондове. Чрез тях се проследяват най-важните моменти в развитието на българската книжовност от създаването на славянската писменост от светите братя Кирил и Методий през 855 г. и разпространението й сред славянските народи, през книжовното дело на техните ученици и развитието й през вековете до наши дни, научи ДУМА от директорката Росица Петрова-Василева.
Значително място е отделено на издания, разкриващи по-важни събития в живота на Кирил и Методий. Представена е най-старата българска азбука - глаголицата, създадена около 855 г. от Константин-Кирил Философ. Експонирани са материали, представящи фрагменти от книги, писани на глаголица и кирилица и в по-късните векове.
Може да се видят редки и ценни документи, в които е отразена оценката през вековете на великото дело на двамата братя и на техните следовници. Изложено е фототипно издание на прочутата "Хронография" на Константин Манасий, съвместно издание на гръцкото издателство "Милитос" и Ватиканската апостолическа библиотека. Интерес представлява библиофилското фототипно издание на "Царството на славяните" от Мавро Орбини, чийто оригинал е отпечатан през 1601 г. в град Пезаро на италиански език. Сред експонатите е фототипно издание на първата печатна книга на ново6ългарски език - "Абагар", издадена през 1651 г. от бъдещия католически епископ Филип Станиславов.
Показани са различни издания на "История славянобългарска" на Паисий Хилендарски, "Житие и страдания грешного Софрония", "Мати Болгария" на Неофит Бозвели. Специално място е отделено на възрожденската книжнина - ценни старопечатни издания от фонда на библиотеката.
В последния раздел са монографичните изследвания за значението на делото на Кирил и Методий през вековете, както и издания, чрез които се изразяват почитта и преклонението пред тяхното дело днес.
Изложбата може да бъде посетена до 30 май.
duma.bg
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!