Обратно към категорията

Парк „Изворите“ се подготвя да посрещне гостите на 8-ото издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим

Добавено на: 26.07.2024 07:19
   

Котленският парк „Изворите“ се приготвя да посрещне гостите на 8-ото издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Екипи от Общината подготвят терените, където ще се проведе събитието. Почистват се зелените площи, определят се разположенията на сцените, зоните за хранене в импровизираните села, за демонстрации и забавления, както и занаятчийската алея. Още по-трескава е подготовката по озвучаването, прокарването на електрификация,  спазването на изискванията на всички участници и изпълнители, а също и тяхното настаняване.

Общинска администрация Котел, приканва жителите на града, в дните на фестивала 26, 27 и 28 юли, да не използват личните си автомобили за придвижване до парк „Изворите“ и предварително благодари за проявеното разбиране.

Официалното откриване ще бъде на 27 юли с посрещане на фестивалната кукла „Котленчето“. Традиционни обичаи и занаяти, автентични ястия и концерти очакват за поредна година посетителите на културното събитие.

 По традиция от сутринта ще отвори врати Занаятчийски базар, ще има демонстрация на тъкане и естествено багрене на вълна, представяне на традиционни обичаи, носии и характерни ястия в импровизираните българско, каракачански, турско и циганско село.

За втора година шеф Андре Токев ще представи баварска кухня. Ще бъде показана фотоизложба на котленски носии, пафти, накити и просфорни печати, „Спомени от Котел“ и „Котленските килимарки“.

Самодейни състави от гостуващи читалища и читалища от община Котел ще изпълнят фолклорни песни. Ще има фестивално шествие с участието на Фолклорен ансамбъл „Еподай“ и кукерски състав от с. Пъдарево.

В концертната програма през първите два дни са включени изпълнения на Jambol Project“, Невена Цонева и бенд, както и Силвия Кацарова и бенд.

Фестивалът, чието първо издание бе през 2016 г., има мисия да обедини всички етноси, живеещи в община Котел, давайки възможност всеки да представи своите обичаи, традиционна кухня и облекла в импровизирани „села на етносите и нациите“. Целта му е запазване и възраждане на българските традиции, популяризиране и съхраняване на занаятите, стимулиране на интереса на младите.

От 2022 година фестивалът е с международен статут, посочват от общината.



Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Поставиха паметна плоча и кръстиха площад на името на певицата Елена Граматикова
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!