
Представиха в Сливен условията за кандидатстване по процедури на европрограми за бизнеса

В Сливен бяха представени условията за кандидатстване по процедури на европрограми за бизнеса. Събитието беше организирано от екипа на Областен информационен център (ОИЦ) и Община Сливен. В него участваха Стоян Марков – зам.-кмет „Икономическо развитие“, Община Сливен, Венелин Великов, директор на „Бюро по труда“- Сливен, Соломон Москона, управител на „Индустриален парк Сливен“ и представители на местния бизнес.
По време на срещата бяха представени условията за кандидатстване с проектни предложения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура „Дигитализация на предприятията“ по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021–2027 г. (ПКИП), която е отворена за подаване на проектни предложения от 27.06.2025 г. Участниците бяха запознати и с проектите на условия за кандидатстване по предстоящи процедури по ПКИП: „Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията“ и „Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията“. Пред присъстващите екипът на Центъра представи и информация за всички процедури, които Управляващите органи планират да бъдат обявени до края на годината и по които допустими кандидати са микро, малки и средни предприятия. Мерките, насочени към бизнеса, които ще бъдат обявени до края на 2025 година са с общ бюджет над 1,800 млрд. лв.
Зам.-кметът Стоян Марков изрази удовлетворение от навременното провеждане на форума, който предоставя на представителите на местния бизнес възможност да се запознаят с актуалните механизми за европейско финансиране. Той подчерта, че информираността относно предстоящите процедури е от съществено значение за планирането и реализирането на инвестиции, насочени към модернизация и устойчиво развитие на предприятията. В заключение г-н Марков пожела успех на всички, които ще се възползват от възможностите, предоставени по линия на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021–2027 г.
Гост-лектор на информационна среща бе Силвия Тодорова, управител на Смарт Ес Ай ЕООД и член на екипа, подготвил Плана за интегрирано развитие на Община Сливен 2021-2027.
Процедура BG16RFPR001-1.012 „Дигитализация на предприятията“ е насочена към онези предприятия, които все още не са подготвени да възприемат технологии от областта на Индустрия 4.0, но чрез мерките по процедурата да достигнат степен на готовност за последващо преминаване към по-високите нива на дигитализация. Микро и малки предприятия, регистрирани по Търговския закон, Закона за кооперациите, както и действащи адвокатски дружества по смисъла на Закона за адвокатурата, ще могат да кандидатстват за въвеждане на ИКТ услуги и решения за дигитален маркетинг, системи за управление на ресурсите (ERP системи), организация на взаимоотношенията с клиенти (CRM системи) и други решения за оптимизиране на управленските, производствените и логистичните процеси. Допустимите дейности по мярката включват и ИКТ услуги и решения за подобряване на киберсигурността в предприятията.
Общият бюджет на процедурата е 80 млн. лв. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ по индивидуалните проекти е предвидено да бъде 5 000 лв., а максималният – до 50 000 лв. при максимален интензитет (процент) на помощта по линия на ПКИП - до 70 % от общите допустими разходи по индивидуалните проекти.
Краен срок за подаване на проектни предложения: 16:30ч. на 26.09.2025 г.
Процедура BG16RFPR001-1.008 „Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията“
Основната цел на мярката е да повиши нивото на дигитализация на малките и средни предприятия. Те ще могат да кандидатстват за въвеждане на технологии чрез внедряване на ИКТ системи и приложения, повишаване на киберсигурността и поверителността на данните и въвеждане на стандарти в областта на Индустрия 4.0.
Общият бюджет е близо 102 млн. лв. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ по индивидуалните проекти е предвидено да бъде 150 000 лв., а максималният – до 850 000 лв.
Процедура BG16RFPR001-2.004 „Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията” е насочена към микро, малки и средни предприятия, които ще могат да кандидатстват за подобряване на енергийната ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията. Допустимите дейности по мярката включват придобиване на енергийно-ефективно оборудване и съоръжения като термопомпи, системи за оползотворяване на отпадна топлина, енергийно-ефективни изолационни системи в сгради, фотоволтаични панели, локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии) и др.
Общият бюджет на процедурата е 126 млн. лв. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ по индивидуалните проекти е предвидено да бъде 30 000 лв., а максималният – до 100 000 лв. при максимален интензитет (процент) на помощта по линия на ПКИП - до 65 % от общите допустими разходи по индивидуалните проекти.
Областен информационен център Сливен е част от Мрежата от 27 областни информационни центъра за популяризиране на средствата от ЕС в България.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!