Природозащитници подготвят първото освобождаване на малки брадати лешояди в природата у нас
Първото освобождаване на малки брадати лешояди в българската природа предстои тази година, като от неправителствената организация „Зелени Балкани“ се подготвят за това важно събитие отдавна. Очаква се през май на територията на Природен парк „Сините камъни“ край Сливен да полетят две или три млади птици, които ще пристигнат от чужбина, най-вероятно от Испания. Вълнуваме се, защото се борим за това от години, тъй като видът е изчезнал от нашата страна, казаха за БТА Симеон Марин и Елена Стоева от „Зелени Балкани“.
Най-добре е освобождаването да стане през май, но е възможно да бъде и през юни, дори юли. Целта е птиците да имат повече адаптация преди зимата, обясни Марин. След като полетят, следва минимум два месеца да се задържат в района, добави той. По думите му брадатите лешояди ще са на около два месеца, когато ще бъдат пуснати на свобода. Преди да излетят ще има период на адаптация.
Въпреки дейностите дотук, които са по международен проект, има още някои стъпки, които да се извървят, обясни още Марин. Още не е приключило снасянето на яйцата и излюпването на малките, уточни Марин. И добави, че надеждите са бебета да оцелеят до необходимата за освобождаване в природата възраст. Около 30 малки има всяка година, които са за освобождаване, а 10 се оставят за продължаване на размножителната програма. След това ще се реши дали има три малки, дали са на сходна възраст и откъде са, добави още биологът. Програмата се координира от Vulture Conservation Foundation.
Брадатият лешояд е изчезнал от нашата страна, но има много екологични причини, поради които ние искаме да го върнем отново в нашата природата, коментира Симеон Марин. Ще започна с това, че той е бил наричан костобер, защото, за разлика от останалите видове лешояди, той се храни с костите на мъртви животни, заяви той. По думите му тази птица е част от екосистемата, от връзките в природата, затова е от значение да бъде възстановен видът в България. Има и емоционална страна, защото когато видът е започнал да изчезва от България през 70-80-те години, нашите учени са започнали да привличат вниманието към проблема, коментира природозащитникът. Взело се е решение на табелите за защитени територии и за вековни дървета да бъде изобразен силует на брадат лешояд в къщичка. Затова казваме, че е символ на българската природозащита, разказа още Марин.
От “Зелени Балкани“ искат да направят и гражданите съпричастни към своята кауза за възстановяване на брадатия лешояд в природата, затова в социалните мрежи започнаха да популяризират предстоящата акция, обясниха те.
Обявихме събитието отсега, за да започнем нещо като кампания, да създадем комуникационни канали и да ангажираме хората, каза биологът Елена Стоева от организацията. Това са уязвими птици и задачата ни те да бъдат защитени в дивата природа няма да се изпълни без гражданско участие. Гражданите трябва да пазят тези животни, коментира тя.
Източник: БТА
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!