Обратно към категорията

Сливенският митрополит с послание за нестинарството

Добавено на: 21.05.2025 07:44
   

Сливенският митрополит Арсений ще възглави днес архиерейска света Литургия от 9:00 часа в храм “Св. Константин и Елена” в село Тенево.

На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. Повече от 100 хиляди българи празнуват имен ден, сочат данни на националната статистика. Денят е на особена почит в района на Странджа, където се нарича Костадиновден и се свързва с нестинарството.

В архипастирско послание сливенският митрополит Арсений забрани нестинарските игри да почват от православен храм и да се предоставят свети икони за тези, по думите му, кощунствени ритуали. „При така наречените „нестинарски танци“ лукаво се използват православните икони и други свещени реликви, с което незапознатите наши съграждани биват въвеждани в заблуждение, че въпросните танци имат нещо общо с православната християнска обредност и мистика.“, посочва владиката.

Той припомня, че и предшественикът му – сливенският митрополит Йоаникий е посочвал, че „нестинарски игри“ нямат нищо общо с православната вяра.

Известно е и многократно е обръщано внимание, че в „ходенето по жарава“ няма нищо оригинално българско, което да представлява някаква наша „самобитна традиция“. Въпросното ходене по жарава е познато от дълбока древност, като за такива практики още в Древна Гърция свидетелствуват например поетът Вегилий, историкът Плиний, географът Страбон и философът Ямблих, които ги свързват с култа към различни езически божества като Аполон и Артемида. На специалистите по китайска древност е известно, че празник „подновяване на огъня, състоящ се в газене на жарава“ е бил познат в Китай още в третото хилядолетие преди Христа. Описани са с подробности подобни китайски обичаи, в които са участвали жреци, магьосници и други. Ходенето в огън на жреци, облечени в бели дрехи, е познато и в Япония, а аналогични практики са характерни за някои странни култови общества в Индия. Тоест, пак подчертаваме, че в този „обичай“ няма нищо оригинално, което да сочи на някаква специфична българска традиция, а има едно ординерно плагиатство и подражателство на езически култове от Далечния Изток.“, посочва неговото високопреосвещенство Арсений.

Обръщаме се с отеческа молба към организаторите и участниците в такива развлечения, ако не могат да се откажат напълно от тях, то поне да не ползват православни икони и други християнски символи и да спрат да заблуждават и себе си, и наблюдаващите този езически ритуал, че той има нещо общо с християнството, защото няма. Като ги молим също така да чуят и запомнят, че Бог поругаван не бива и ги молим да обърнат внимание на една закономерност, а именно, че в живота, като правило, когато се нарушават Негови закони рано или късно следва санкция. Това е така, защото законите, по които се ръководи Църквата не са измислени от нас, а са постановени от Самия Бог, Който следи за тяхното спазване по Своите неведоми пътища.“, се казва още в обръщението на сливенския митрополит.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

60 години любов, разбирателство и подкрепа
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!