Обратно към категорията

Стефан Радев: Благодарност и респект към всички, които се включиха в реставрацията на паметника на Шести артилерийски полк

Добавено на: 23.11.2024 14:04
   

Сливен днес отбеляза сто години от откриването на паметника на Шести артилерийски полк. Въпреки, че полкът е създаден в Пловдив през 1889 г.,  от 1890 г., е на постоянен гарнизон в Сливен.

Силният вятър не спря организаторите на събитието и родолюбиви граждани да почетат паметта на славните герои от полка.

Общоградската церемония се проведе пред паметника на славните фронтоваци.

„Днес отбелязваме 100 години от откриването на един от най-интересните и красиви паметници на Сливен – на славния Шести артилерийски полк. Едно формирование, участвало във всички войни, които България е водила през ХХ век. Военно формирование – символ на героизъм и саможертва в полза на род и родина“, заяви в приветствието си кметът Стефан Радев. Той подчерта, че дълг на сливналии е да пазят паметта на хората, дали живота си за свободата и просперитета на България. Да правят всичко, което е по силите им да възпитават младите в дух на родолюбие, на патриотизъм и човеколюбие. Градоначалникът се обърна с благодарност и респект към всички, които през годините са се включили в кампанията на Община Сливен по възстановяването на паметника, който е бил почти разрушен. „Надявам се идните поколения да почувстват историята, която той разказва и да усетят славното минало на нашите предци. Нека паметникът на Шести артилерийски полк да пребъде във времето!“, завърши Стефан Радев.

Церемонията продължи със заупокойна молитва за загиналите герои, отслужена от архимандрит Димитрий - архиерейски наместник на Ямболска духовна околия и протосингел на Сливенската света митрополия.

Венци пред паметника на полка поднесоха кметът Стефан Радев, председателят на Общински съвет – Сливен Димитър Митев и общински съветници, началникът на Щаба на Военно формирование 22220 Делян Люцканов.

Венци и цветя бяха поднесени от името на народните представители от Сливенски избирателен район Десислава Танева, Мария Белова, Татяна Султанова, на областния управител Чавдар Божурски, на сливенския митрополит Арсений и на директора на ОД на МВР ст. комисар Димитър Величков.

Събитието уважиха още заместник-кметът Пепа Чиликова, от РИМ „Д-р Симеон Табаков“ и културни институти в Сливен, Клуб „Памет“ при ПХГ „Дамян Дамянов“ и учебните заведения в града, военно-патриотични съюзи, граждански сдружения, политически партии, организации и граждани, които също поднесоха цветя в знак на почит.

Организатор на церемонията е Община Сливен, със съдействието на Център за подготовка на специалисти – Сливен.

Шести артилерийски полк, заедно с 11-и пехотен и 7-и конен полк,  участва в трите войни в началото на ХХ век (1912-1918 г.), като дава своя принос за извоюването на най-епичните победи в новата българска история – превземането на Одринската крепост, след продължителните сражения на 11, 12 и 13 март 1913 г. и в битката на Каймакчалан от 12 до 20 септември 1916 г.

Преди няколко години Община Сливен се зае с нелеката задача да реставрира внушителния монумент, да облагороди пространството около него и да осигури достъпна среда за жители и гости на града. През 2016 – 2019 г., бе проведена мащабна дарителска кампания, съпътствана от множество благотворителни събития, за финансиране на необходимите дейности.

Реставрацията на паметника е дело на скулпторите Стефко Кънев, Кирил Стоянов и художник–реставратора Мартин Добрев, всички от Сливен. Големият скулптор Марин Марков отлива в леярната в София фигурата на артилериста.

Днес паметникът, върху който са изписани имената на загиналите командири и войници от полка, се радва на изцяло обновена визия. Община Сливен осигури и достъпна среда около мемориала. Миналата година беше изградена и нова улица, носеща името на Шести артилерийски полк, която минава в непосредствена близост до него.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

ЛИКЪТ НА БОТЕВ Е ИЗРИСУВАН НА СГРАДАТА НА ЧИТАЛИЩЕТО В СЕЛО ОКОП
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!