Обратно към категорията

Стефан Радев: Наш дълг е да създаваме добри условия за образование

Добавено на: 11.04.2025 14:12
   

В Сливен се проведе конференция на Българска телеграфна агенция /БТА/, посветена на популяризиране на европейските политики на сближаване и ефектите от тях на местно ниво, резултатите от инвестициите с европейски средства и как те допринасят за развитието на регионите.

Във форума се включиха кметът Стефан Радев, зам.-областният управител Фатме Мустафова, зам.-кметът инж. Стоян Марков, директори на културни институти, на висши учебни заведения в града, представители на институции в Сливен и експерти по европейски програми.

Началото бе дадено от генералния директор на информационната агенция Кирил Вълчев. В приветствието си той подчерта, че смисълът на тези срещи, които БТА организира в различни региони на страната, е да се отбележи взаимния принос на България и Европейския съюз. При всяка една от поредицата от срещи в страната, се поставя местен акцент за съответния регион. Вълчев даде Сливен като пример за градивната сила на осведомеността, на знанията за постиженията на другите, но и за своите собствени възможности за развитие. Сливен е и сред първите областни градове, в които БТА разкрива свой пресклуб.

„Конкретното доказателство за това е, че само при сравнение на 2023 с 2024 г., ние виждаме 50 % повече информации от община Сливен по най-различни теми. Поздравявам кмета Стефан Радев за това, че Сливен е в тройката на общините, които ежедневно и чрез БТА информират местната общност – от новини с местно значение до теми с национално значение“, подчерта директорът. Впечатление, по думите му прави и това, че през последните девет години, Община Сливен три пъти е номинирана за „Златен ключ“ – отличие, свързано с достъпа до публична информация.

Той даде като пример и историята на Сливен като град, в който знанието води до развитие. Европейски град с предприемчив дух, в който е открита първата текстилна фабрика на Балканите, а няколко години по-късно, тютюнева и спиртна фабрики. „Големият смисъл на тези разговори е да показваме, че вложенията, които се правят от европейските фондове, трябва да са насочени към оставането на хората в България и родните места. Да показваме на младите хора, че има смисъл, че техният град е част не само от историята, но и от съвременните новини и не е нужно да осъществяваш идеите си на другия край на Европа, защото България и Сливен са Европейския съюз, също“, завърши генералният директор.

На свой ред сливенският градоначалник Стефан Радев благодари на Вълчев, който като директор осъществи качествена промяна в работата на БТА през последните години. По отношение на кохезионната политика, която бе основна тема на конференцията, кметът подчерта, че тя е в сърцевината на идеята за Европейски съюз. По този въпрос, според него, е много важно да се чува позицията на местните и на националните власти. По думите му Европа не може да бъде поставяна пред такъв избор - дали да има повече ракети, или повече училища, както и повече танкове или повече здравеопазване.

„Трябва да имаме и двете. Това е задачата на лидерите на страните и на Съюза, която трябва да решат през следващите години. Без целенасочена политика за сближаване на регионите като стандарт на живот, като условия за развитие на общностите, рискуваме да имаме една територия със силна поляризация“, смята Радев. По отношение на образованието кметът подчерта, че то е в основата на всичко, което се случва сега и занапред в света.

„Наш дълг е да създаваме добри условия за образование. В този смисъл са били ценни назад във времето кохезионните фондове и ще продължават да бъдат, въпреки че днес като страна, разполагаме с повече инструменти и възможности.“ Радев конкретизира, че средствата от тези фондове достигат по няколко нива до образователната система – чрез изграждане на STEM кабинети от училищата, с инфраструктурни проекти, които Община Сливен е изпълнявала – няколко големи детски градини, различни инвестиции в професионалните гимназии и спортни салони. Той прогнозира, че за едно десетилетие цялостно ще се промени картината с наличието на спортна база в училищата.

„Това са базови политики, свързани с възможността да привличаме и задържаме млади хора тук, като даваме перспектива и самочувствие на децата. Не трябва да пропускаме и филиалите на ВУЗ-овете в Сливен, които също се възползват от възможностите на кохезионната политика. Да работим за това да ги има в Европа и тя да се развива като една голяма и обединена общност. Наша задача и на всички, които имаме глас и можем да го изразяваме, е да отстояваме политиката по кохезия“, подчерта в заключение сливенският кмет.

Участниците поздрави и зам.-областният управител Фатме Мустафова.

Дискусията продължи с отчет на реализираните европейски проекти, част от кохезионната политика през различните програмни периоди, както и предстоящите в Сливенска област.

Регионалната конференция в Сливен е по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Животновъди: Притискат ни с документи с невярно съдържание
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!