
ДГ“Здравец“ – Стралджа е една от 20-те градини у нас която изпълнява интересен проект, класиран на първо място с максимален брой точки





ДГ“Здравец“ – Стралджа е една от 20-те градини у нас която изпълнява интересен проект, класиран на първо място с максимален брой точки: „Емоци – О! – метър – пътешествие из вътрешния свят на децата в ДГ „Здравец“ , гр. Стралджа по НП “Без агресия за сигурна образователна среда“, Модул 1 „Детска градина без агресия за сигурна образователна среда“
Мариана ВЪЛЕВА, детски психолог, координатор на проекта: „ЗАЕДНО ИЗГРАЖДАМЕ УМЕНИЯТА ЗА ЖИВОТА!“
- Г-жо Вълева, проекта е интересен и необичаен. Обяснете, моля, какво означава социално-емоционално учене?
- Когато работех по подготовката на проектната идея имах ясна представа какво точно искам и как да го постигна. Искам да подчертая, че темата за агресията съвсем не е табу, не е и нещо ново. Трябва да я дискутираме! Но за да оценяваме агресията , първо трябва да я разпознаваме. Зад социално-емоционално учене стоят уменията за бъдещето, за живота. Те са индикатор доколко децата са подготвени за живота.
- Ясно е ,че дейностите по проекта са 10 и обхващат децата от 3 –та и 4-та група в детската градина / на 5-7 годишна възраст/. Колко от тях вече са реализирани?
- Организирани и проведени са два уъркшопа за работа с децата на теми: „Цветното чудовище в нас“и „Емоци-О!-метърът на Инспектор Крок“. Светлана Колева, ст.педагог, взе участие в практическо обучение „Изготвяне на стратегия за работа по случай на дете с агресивни прояви“. Закупени са и ресурси по проекта.
- Вие реализирахте успешно две дейности по проекта. Лесно ли е да привлечете вниманието на малките в тази трудна емоционална „материя“?
- В началото мислех, че ще бъде трудно. Оказа се интересно и забавно. Успях да привлека вниманието на децата. Избрах пътя на визуализация на измислена от мен приказка за „Цветното чудовище”. Децата не само се включиха в практическата задача , участваха в дискусия по темата. Умело предлагаха решения, запознаваха се с мистериозни случки. Много интересно беше, че успяха в творческа работилница да нарисуват емоции като щастие, тъга, гняв, страх, спокойствие, обич. Отворено бе пространство за социално-емоционалното учене и когнитивно развитие. И някак неусетно прекарахме цели три часа заедно с ангажирано внимание по темата, с интерес!
- А какво още предстои?
- Ако на този етап работата е предимно с малките по-нататък предстои включване на обучение за родителите и педагогическите специалисти. Защото тяхната роля във възпитанието на децата е много важна, те са основният пример за поведение. Предстои драматизация на две приказки и провеждане на семинар на регионално ниво.
Интервюто взе Надя ЖЕЧЕВА
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!