Обратно към категорията

От какви специалисти ще има нужда бизнесът в Ямбол и Сливен през 2022 г.

Добавено на: 02.01.2022 14:21
   

Българският бизнес ще има нужда от близо 194 хиляди работници и специалисти през 2022 г. Данните са на Агенцията по заетостта. В област Ямбол общата потребност от работна сила нараства четири пъти спрямо същия период на 2020 г.

Работодатели са обявили, че в Ямбол ще имат нужда през тази година от 3767 работници, в Сливен – 2655.

960 от местата в Ямбол са за висшисти, като най-вече се търсят учители и медицински сестри. В Сливен местата за хора с висше образование са 763, като и тук най-търсени са преподавателите. Интерес и в двете области има и за шофьори за международни курсове.   

Най-търсените работници в област Ямбол са растениевъд; машинен оператор; строител; офис – секретар; електромонтьор. В сливенско имат нужда най-вече от електротехник; хлебар – сладкар; заварчик; икономист; монтьор на транспортна техника. Сред професиите, за които работодателите срещат затруднения да намерят нужните им специалисти са асистент на лекар по дентална медицина за Ямбол и продавач-консултант за Сливен.

От областите на висшето образование с най-широко търсене в регионален план се открояват Администрация и управление  посочена като необходими във всички 28 области на страната. Следват: Икономика, посочена в 27 от областите, Машинно инженерство и Архитектура, строителство и геодезия  – в 26, Електротехника, електроника и автоматика – в 23 области, Информатика и компютърни науки и Комуникационна и компютърна техника - в 22. Най-слаб е регионалният обхват на професионално направление Туризъм  – в 10 области.

В областите Ямбол, Габрово, Добрич, Разград, Смолян и Търговище бизнесът не е предвидил нужда от специалисти с висше образование в направление информатика и компютърни науки.

В 11 от областите работодателите не са заявили и очаквани потребности от средни специалисти в хотелиерство и ресторантьорство. Такива са Ямбол, Шумен, Търговище,Стара Загора, Смолян, Шумен ,Разград, Плевен, Ловеч,. Кюстендил и Габрово.

Според данните от проучването, за близо 80 % от работодателите от Ямбол и Сливен е най-важно работниците да имат умения за самоконтрол и дисциплина и за работа под напрежение, както и да имат познания по трудовото законодателство, подготовка и отчитане на проекти.    

Разпределението на заявените потребности не предвещава трудности при намирането на персонал в 10 от областите (Сливен, Шумен, Хасково, Ловеч, Стара Загора, Разград, Търговище, Силистра, Кърджали, Монтана).  Докато за област Ямбол потребностите от работници и специалисти през следващите 12 месеца ще съставляват 0,08 % от всички заети лица през 3-то тримесечие на 2021 г., като в същото време регистрираните безработни в региона /свободната работна сила/ са 1,6 пъти по-малко от търсените от работодателите работници и служители. Това сигнализира за евентуални затруднения при намирането на необходимите трудови ресурси, става ясно от доклада на Агенцията по заетостта.  

Само четири десети от работодателите в Ямбол са обявили, че имат намерение да освобождават работници тази година, в Сливен са 4,6 %.

68 % от работодателите в ямболско и 60 % от сливенско са категорични, че нова COVID криза и/или ограничителни мерки няма да окаже влияние върху потребностите им от нов персонал.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Ямболски изследователи ще покорят връх „Ямбол” на Антарктида
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!