От какви специалисти ще има нужда бизнесът в Ямбол и Сливен през 2022 г.
Българският бизнес ще има нужда от близо 194 хиляди работници и специалисти през 2022 г. Данните са на Агенцията по заетостта. В област Ямбол общата потребност от работна сила нараства четири пъти спрямо същия период на 2020 г.
Работодатели са обявили, че в Ямбол ще имат нужда през тази година от 3767 работници, в Сливен – 2655.
960 от местата в Ямбол са за висшисти, като най-вече се търсят учители и медицински сестри. В Сливен местата за хора с висше образование са 763, като и тук най-търсени са преподавателите. Интерес и в двете области има и за шофьори за международни курсове.
Най-търсените работници в област Ямбол са растениевъд; машинен оператор; строител; офис – секретар; електромонтьор. В сливенско имат нужда най-вече от електротехник; хлебар – сладкар; заварчик; икономист; монтьор на транспортна техника. Сред професиите, за които работодателите срещат затруднения да намерят нужните им специалисти са асистент на лекар по дентална медицина за Ямбол и продавач-консултант за Сливен.
От областите на висшето образование с най-широко търсене в регионален план се открояват Администрация и управление посочена като необходими във всички 28 области на страната. Следват: Икономика, посочена в 27 от областите, Машинно инженерство и Архитектура, строителство и геодезия – в 26, Електротехника, електроника и автоматика – в 23 области, Информатика и компютърни науки и Комуникационна и компютърна техника - в 22. Най-слаб е регионалният обхват на професионално направление Туризъм – в 10 области.
В областите Ямбол, Габрово, Добрич, Разград, Смолян и Търговище бизнесът не е предвидил нужда от специалисти с висше образование в направление информатика и компютърни науки.
В 11 от областите работодателите не са заявили и очаквани потребности от средни специалисти в хотелиерство и ресторантьорство. Такива са Ямбол, Шумен, Търговище,Стара Загора, Смолян, Шумен ,Разград, Плевен, Ловеч,. Кюстендил и Габрово.
Според данните от проучването, за близо 80 % от работодателите от Ямбол и Сливен е най-важно работниците да имат умения за самоконтрол и дисциплина и за работа под напрежение, както и да имат познания по трудовото законодателство, подготовка и отчитане на проекти.
Разпределението на заявените потребности не предвещава трудности при намирането на персонал в 10 от областите (Сливен, Шумен, Хасково, Ловеч, Стара Загора, Разград, Търговище, Силистра, Кърджали, Монтана). Докато за област Ямбол потребностите от работници и специалисти през следващите 12 месеца ще съставляват 0,08 % от всички заети лица през 3-то тримесечие на 2021 г., като в същото време регистрираните безработни в региона /свободната работна сила/ са 1,6 пъти по-малко от търсените от работодателите работници и служители. Това сигнализира за евентуални затруднения при намирането на необходимите трудови ресурси, става ясно от доклада на Агенцията по заетостта.
Само четири десети от работодателите в Ямбол са обявили, че имат намерение да освобождават работници тази година, в Сливен са 4,6 %.
68 % от работодателите в ямболско и 60 % от сливенско са категорични, че нова COVID криза и/или ограничителни мерки няма да окаже влияние върху потребностите им от нов персонал.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!