Кандидатстването за гимназии в 8 клас само онлайн
Дейностите по приемането на ученици след завършено основно образование в неспециализирани училища за учебната 2023/2024 година започват, информират от Регионалния инспекторат по образованието в Ямбол. Заявленията ще се подават само по електронен път от 5-ти до 7-ми юли. Това става от всякакво електронно устройство с достъп до интернет, по всяко време на денонощието, но в случай, че не разполагате с такова, може да поискате в рамките на работния ден съдействие на училището, в което ученикът завършва VII клас или от т. нар. училища-центрове, определени от началника на РУО-Ямбол.
Определените училища-центрове са:
1. За община Болярово - СУ „Д-р Петър Берон”, гр. Болярово;
2. За община Стралджа - СУ „П. К. Яворов”, гр. Стралджа;
3. За община Елхово - ОУ „Св. Паисий Хилендарски” гр. Елхово;
4. За община Ямбол :
- СУ „Свети Климент Охридски” – гр. Ямбол;
- ОУ „Любен Каравелов”, гр. Ямбол;
- ОУ „П. Р. Славейков”, гр. Ямбол;
- Об У „Д-р Петър Берон”, гр. Ямбол
5. За община Тунджа – по преценка на родителя/настойника.
Всеки ученик има персонален профил в електронната платформа за прием и индивидуален код за достъп. С него може да се кандидатства във всички региони на страната, като от падащото меню се избере желания регион, в случая Ямбол. Така ще могат да се посочат училища с държавен план-прием в конкретния избран регион.
За професионалните паралелки е необходимо да има медицинско свидетелство, издадено от общопрактикуващия лекар на ученика, припомнят още от Регионалния инспекторат по образованието. При класиране се започва винаги от желанието в позиция №1 и ученикът се класира на най-предната позицията, за която му стига балът.
Няма ограничение в броя на вписаните желания. Важно е обаче да се впишат и такива, които са съизмерими с бала на ученика, за да има шанс да бъде класиран. Ако бъдат вписани само паралелки, които традиционно са с много висок бал, има голяма вероятност ученикът да не бъде класиран поради недостатъчен бал, коментират експертите от Регионалния инспекторат по образование.
След излизане на резултатите от първи етап на класиране (в срок до 12.07.2023 г.), ако ученик е класиран на първо желание има две възможности: да се запише или да се откаже, т.е. да не се запише.
Ученик, класиран на второ или последващо свое желание има три възможности: да се запише, да подаде заявление за участие във второ класиране или да не се запише.
Заявлението за участие във втори етап на класиране се подава на 13, 14 и 17 юли 2023 г. в училището, в което ученикът е класиран на първи етап. Не подават заявление тези ученици, които не са класирани никъде – те участват автоматично във втори етап.
Ако подаде заявление за участие във втори етап на класиране, ученикът може да се класира на по-предно свое желание или на мястото си от първия етап на класиране. Желания не се пренареждат. Класираните ученици се записват в училището или губят мястото, на което са класирани. Нямат избор между мястото от първи етап и мястото от втори етап. В този смисъл мястото не се „пази“, но е гарантирано, че ученикът не може да бъде класиран на последващо желание.
От тази година има четири етапа на класиране, като в трети и четвърти етап могат да участват ученици, които не са записани в нито едно училище в страната на места от държавния план-прием, както и такива, които не са кандидатствали до момента, т.е. в електронната платформа имат статус „незаписан“.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!