
Над 1000 деца в Ямбол доказаха, че всяка сутрин може да започва с много енергия и радост

Над 1000 деца от деветнадесет населени места в страната се включиха в Четвъртия национален ученически фестивал, инициативата „Спортувай с президента“ и националната проява по повод Световния ден на предизвикателството, които се проведоха в Ямбол на 19 май.
Националният ученически фестивал по утринна гимнастика в Ямбол е част от спортния календар на Министерството на образованието и науката и е подкрепен от Министерството на младежта и спорта и от Българската асоциация спорт за учащи. Организацията се осъществява с методическата помощ на Националната спортна академия „Васил Левски“.
Инициативата „Спортувай с президента“ се провежда за поредна година в Ямбол паралелно с фестивала по утринна гимнастика. Най-добрите 24 момчета и момичета, издържали теста за сила, издръжливост, бързина, ловкост и гъвкавост, ще бъдат наградени от президента Румен Радев на официална церемония в столицата на 19 юни. Това посочи Георги Александров, съветник на държавния глава по въпросите на младежта и спорта, пред участниците и зрителите в линейния парк на Ямбол.
„Тези инициативи ни обединяват в името на спорта, здравето и приятелството", каза кметът на Ямбол Валентин Ревански, който откри фестивала. Той благодари на преподавателите и родителите, които насърчават физическата активност у децата.
„Благодаря ви, че ми давате сила, енергия и мотивация да съм сред вас! Вие носите здравия дух, защото това е духът на България. Това беше посланието към участниците на легендарната Нешка Робева, която отново беше в оценителната комисия на фестивала.
Председател на журито беше доц. д-р Георги Сергиев, ръководител катедра „Гимнастика“ в Националната спортна академия. Заедно с него и с Нешка Робева, съчетанията на учениците бяха оценявани от директор на дирекция „Учебници и училищна документация“ в Министерството на образованието и науката, двукратната световна шампионка и почетен гражданин на Ямбол Маргарита Моллова, от треньора на Спортен клуб по скокове на батут „Енчо Керязов“ Нина Недялкова и медалистите по акробатика Иван Трифонов и Радостин Керязов.
Сред гостите на фестивала бяха също проф. Кирил Андонов от Националната спортна академия, Атанас Атанасов – експерт към Министерството на младежта и спорта, началникът на Регионалното управление на образованието Стойко Стойков и старши експертът Георги Георгиев, директори на учебни заведения, треньори на спортни клубове.
За първа година във фестивала по утринна гимнастика се включиха и детски градини. Извън състезателната програма отбори на ямболските детски градини „Пламъче“ и „Пролет“ изпълниха в съчетания задължителните упражнения, заложени в регламента на фестивала. Демонстрации пред участниците направиха Спортен клуб по художествена гимнастика „Тунджа-2015“ и Спортен клуб по акробатика „Енчо Керязов“, а в президентския тест се включиха и редица спортни клубове от Ямбол.
Общо 54 бяха отборите, които участваха в надпреварата по утринна гимнастика.
С общо три награди – две за най-атрактивно изпълнение и една за най-добър спортен водещ, си тръгна от Ямбол Професионална гимназия по селско стопанство и икономика „Христо Ботев“ – Свиленград, която се яви с общо три отбора във възрастовите дивизии от VIII до XII клас.
Призове за най-добър спортен водещ бяха присъдени също на Средно училище „Екзарх Антим I“ – гр. Казанлък и Основно училище „Ран Босилек“ – гр. Габрово.
Две награди – за най-добро синхронно изпълнение и най-добра техника и гимнастически стил, получи Профилирана природо-математическата гимназия „Акад. проф. д-р Асен Златаров“.
Награди за най-добра техника и гимнастически стил в своята възрастова група получиха също отборите на Основно училище „Любен Каравелов“-Ямбол, на Езикова гимназия „Васил Карагьозов“-Ямбол и Основно училище „Александър Георгиев – Коджакафалията“ – гр. Бургас.
Основно училище „Николай Петрини“-Ямбол и Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ - Бургас бяха отличени за най-атрактивно изпълнение.
Отборите на Гимназия по строителство, архитектура, графика и дизайн „Кольо Фичето“-Ямбол, на Средно училище „П. К. Яворов“ – Сливен, както и второкласниците от Основно училище „Любен Каравелов“ – с. Трудовец, община Ботевград, които пропътуваха 500 километра за фестивала в Ямбол, заслужиха награди за най-добро синхронно изпълнение в своите възрастови дивизии.
Освен, че доказаха с усмивки, че всяка сутрин може да започва с много енергия и радост, както отбеляза Пенка Иванова от Министерството на образованието и науката, учениците демонстрираха, че успешно могат да провеждат общоразвиващия гимнастически комплекс и на красиви песни като „Една българска роза“, „Моя страна, моя България“, „Седнало е Джоре, дос“, „Девойко, мари хубава“ и др.
Всички отбори получиха плакети от Българска федерация спорт за всички, която съвместно с община Ямбол организира национална инициатива по повод Деня на българския спорт и Световния ден на предизвикателството. Тя се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на младежта и спорта, по „Програма за развитие на спорта за всички и спорта за учащи". Проявата е част и в изпълнение на Националната програма за физическа активност и развитие на българското население „БУЛФАР'2025 -2028".
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!