Обратно към категорията

Петър Чираков е победител в градското първенство по блиц-шахмат в Ямбол

Добавено на: 29.06.2020 11:16

На 20.06.2020г. в гр. Ямбол,  на масите пред спортна зала ,,Диана‘‘ се проведе градско първенство по блиц – шахмат. Времева контрола  –  по 10 минути на състезател. Общ брой участници – 10 души. Първенството се проведе по т.нар. кръгова система – всеки срещу всеки. След оспорвана игра, продължила 9 кръга, градски шампион по блиц за 2020г, стана Петър Чираков с 8.5 точки, който записа осем победи и само едно реми, срещу безспорно най-титулувания играч в турнира –  многократния градски първенец Благовест Михайлов. Градската шампионска титла по блиц, бе завоювана от Чираков доста трудно, независимо, че същият изпревари преследвачите си с две точки.

В първия  кръг шампионът се наложи много трудно, измъквайки се в тежка позиция  срещу завършилия на трето място Николай Иванов, а във втория кръг Чираков срещна огромни трудности и със ветерана Златко Николов, но все пак победи.

Далеч по-интересна бе разразилата се борба за второ и трето място, поради завършилите с еднакъв брой точки – 6.5 т. трима състезатели – градския шампион по ускорен шах за 2017 г. Живко Димитров, все по-бързо прогресиращия Николай Иванов, и ветерана Златко Николов. Поради еднаквия турнирен коефициент на тримата, им се наложи да играят допълнително по две партии със разменени цветове, всеки срещу всеки.

В този троен мач, Живко Димитров безпроблемно победи с 2:0 Николай Иванов, след което с невероятен късмет успя да победи с 2:0 и ветерана Златко Николов, независимо, че и двете партии бяха в спечелени позиции за Николов. Постигнатите победи позволиха на  Живко Димитров да завърши на второ място, а в спор за третото място Николай Иванов успя да победи Златко Николов с 2:1. Добри игри демонстрираха младите състезатели Мартин Вълчев и Ивайло Ангелов, което показва, че в гр. Ямбол расте талантливо шахматно поколение. Почетните награди в турнира бяха осигурени от Димитър Русев – спортен деятел и организатор, помагал и друг път за провеждане на състезания в гр. Ямбол.