Уважаеми учители, читалищни дейци,
драги журналисти,
Честит празник!
В Деня на народните будители се обръщам с уважение към всички вас, които разпространявате просвещението, културата и вярата в по-доброто.
Да, без традиционните за всеки общонароден празник тържества, днешният 1 ноември изглежда някак си обикновен. Но ще припомня думите на писателя Георги Господинов: „Никой празник днес не е самоочевиден, безвъпросен и подразбиращ се от самосебе си.“.
Когато на 28 юли 1922 г. министърът на народната просвета Стоян Омарчевски и главният секретар д-р Филип Манолов подписват Окръжно № 17743, с което обявяват за празник на българските будители 1 ноември /по онова време честван и като ден на св. Йоана Рилски/, то те поставят за цел основно „да можем и по-дълбоко да разберем, че има нещо в нашата страна, в нашия народ, което е карало толкова българи да умират за него, че думата Отечество не е само понятие без стойност, а че има в него нещо, което заслужава всички наши жертви и усилия“.
В това Окръжно изрично са посочени имената на Паисий Хилендарски, на Софроний Врачански, д-р Петър Берон, Неофит Бозвели, Неофит Рилски, братя Миладинови, Сава Раковски, Любен Каравелов, Христо Ботев, Левски, Караджата, П. Р. Славейков, Иван Вазов и „мнозина още големи и малки строители на нашето възраждане и освобождение, както и големите фигури на политико-обществени и културни дейци след освобождението“, които „са завещали на поколенията своите несъкрушими, светли дела, които трябва да се сочат като примери, като образци на бляскаво изпълнен отечествен и национален, културен и граждански дълг“.
Към този списък ще добавя имената и на първите боляровски учители - поп Никола - Митрето от с. Пашакьой и поп Захари от с. Малък Боялък, на Куарти Дражев, на Желязко Кармашиков и много други, благодарение на които в община Болярово се градят училища и читалища.
Тези училища и читалища, в които вие, днешните учители и читалищни дейци, се опитвате да съхраните и да развиете нашите традиции и духовност, които предците ни са завещали в наследство.
Вярно, трудно е да устояваш непрекъснато на новите предизвикателства, пред които ни изправя прогресът. В съвременния дигитализиран свят всички трябва да сме готови да учим и да се развиваме постоянно, да бъдем адекватни с развитието на обществото.
Трябва да помним, „че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното“. И да предаваме този завет на децата си!
На всички вас, съвременни просветители и творци на изкуството, пожелавам здраве, силен дух и вяра в доброто бъдеще на България.
Честит Ден на народния будител!
Христо Христов,
кмет на Община Болярово