Обратно към категорията

ПРОТЕСТЪТ В ЯМБОЛ - ДЕН ТРЕТИ. ОТНОВО ПРЕРЕКАНИЯ МЕЖДУ ПРОТЕСТИРАЩИ И УПРАВНИЦИ

   

Image аудио; фоторепортаж

Около 9 часа пред общината започна мирен протест , на който присъстваха граждани на града, някой от общинските съветници, както и представители на гражданска инициатива за „Чист и зелен Ямбол".
Целта- внасянето на петиции от името на граждски комитет и от името на над 3000 граждани , относно неконтролируемата сеч в Градския парк на Ямбол. Исканията са за незабавно спиране на унищожаването на дървета в Ямбол, контрол върху изнасянето на дървесина както и провеждането от обществена дискусия относно частта от проекта, засягаща озеленяването. Силен интерес предизвикаха надписите на плакатите: „Днес искаме пари, а не паркинги” ,Кмет- дървояд”, „Искаме си парка, а не кметски завери”, „Не сечете белия дроб на Ямбол”!


Пръв пред събралите се, мнението си изрази Димитър Димитров (председател на Инициативния комитет срещу изграждане на регионалното депо за отпадъци до Ямбол) . „Не разбирам, кой е този човек, който може да отсече дървета, той явно през живота си никога не е садил дърво, за да знае как да се грижи, как се полива, колко време чакаш да порасне, за да започнеш да му се радваш. Сега на мястото на тези 100 годишни дървета ще има малки фиданки. Оголено е, три паркинга в градската градина е нечувана идиотщина. Това е парк, направен е хората да се разхождат, да избягат от колите и бетона, а не вътре в градината да вкарваме двеста коли. Направили сме петиция, но г-н кмета го няма, и сега ще връчим петицята на нашите управители”, коментира Димитров.


Последва опит за влизане от събралите се в общината..оказа се безуспешен. След кратък спор с представителите на реда в крайна сметка бяха допуснати основните лица от протеста и представители на медиите. Пръв петицията получи Наско Стефанов (председател на Общински съвет Ямбол)
„Аз искам да ви кажа, че съм запознат с проблема и напълно споделям тревогите ви. Искам да ви информирам, че вчера група политици и аз вносохме сигнал в прокоратурата и полицията. В проекта пише, че ще има само саниратна сеч, но няколко пъти ходих на място и съм потресен. Приемам тази петиция, аз лично ще я оглася и ще я сведа до знанието на общинския съвет и до знанието на общинските съветници, но смятам че мнозинството от общинския съвет е на ваша страна, т.е на страната на гражданите . Роден съм и израстнал в близост до парка и на мен също ми е болно като гледам как се унищожава, това което нашите родители и нашите прародители са създавали. Общинския съвет е дал принципно съгласие за ремонт на парка. В това задание е напсано, че ще има санитарна сеч, че ще бъдат премахнати само болните и сухи дървета, саморастящите храсти и дръвчета. Пред общинския съвет проекта никога не е представян”, коментира Стефанов.


Петииците получиха и заместник кмета на общината Иван Кърцъков и секретарят на Община Ямбол Антон Кабрански. По време на разговора се стигна до пререкания между тях и протестиращи:


Антон Кабрански: Много добре знаем какво се случва в парка. Не виждам граждани, виждам политически лица. Не може да говорите от името на гражданите, без да са ви упълномощили!


Иван Кърцъков: Този проект е с издадено строително разрешение, с одобрени проекти, с протокол за откриването на строителната площадка. Всичко, което е трябвало да бъде направено по него, е направено. Проекта е одобрен и от управляващия огран, с който сме спечелили пари по тази програма. РИОЗ Стара Загора е запознат с този проект, имаме техния отговор.


Стойка Желязкова : Никъде в Европа, никой няма да даде пари да изсекат едни дървета, здрави и на тяхно място да залесят други. Ако това го разберат, представяте ли си каква отговорност носят РИОЗ и ОВОС?


Иван Кърцъков: Нека ви кажа нещо, което касае мен като гражданин на този град. Аз също съм израстнал в този парк и ако в годините, когато бях дето той беше с хубава растителност с алеи така нататък, в момента той изглежда на зле поддържана гора. Но до преди две три години беше обрасъл с много храсти, които се почистиха, останаха кътове в него, които приличат на гора, не парк. Да, произвежда кислород , но не е парк. Има обобрен проект, в частта дендрология има специалист- инж. Радка Тодорова.


Антон Кабрански: Тополите който са били там, няма как да останат там. Това не е паркова растителност. Тополите имат живот, 20 години и те трябва да се премахнат. Дърветата може да го видите, всички се съхраняват в склада на общината.


Въпрос от журналисти: (СКАТ ТВ): Вчера бяхме с двама незавидими лесо инженери, които констатираха, че стотици защитени дървета като бряст са изсечени поголовно и на всичкото отгоре не са изсечени правилно. Вие нямате изменение на ПУП, че да правите три паркинга в градския си парк и трето, вие нямате обществено обсъждане което не сте провели не само с гражданите, а с с хората които ви чакат пред общината.


Иван Кърцъков : Тези дървета, за които ви казвате не са ценни видове, не знам кои са ви специалистите. Тези брястове, това са полски брястове и те нямат такава стойност. Имаме ценни видове, но маркираните дървета не са. Няма да бъде отсечено ценно дърво. Разрешенията издава кмета. Следващата седмица ще има среща с проектанти, може и на тях да зададето своите въпроси. Спортна зала Диана е съоръжение, което трябва да осигури места за паркиране, когато има спортни мероприятия, там е и площадката, на която обикновено гостуват цирковете.
След края на спора протестиращите се отправиха към Градския парк, където се срещнаха с още подкрепящи ги граждани. Там вече е поставено информационно табло, където може да се видят подробности за проекта на община Ямбол.
Звукова картина от протеста днес, както и пълен запис на разговорите и изказванията и пререканията чуйте в прикачения файл.
 

Репортер: Диана Димитрова

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Коментари

#8 bla bla 03.09.2011 13:35

Не се хабете с тия идиоти, след 2 месеца няма да ги има... Най-добре да се замрази този проект, докато дойдат хора, които могат да го реализират!

 

 

#7 димо 03.09.2011 13:25

На информационните табла не пише че ще се извършва хигиенна сеч на парка. А е твърде наложително!


#6 Къна 03.09.2011 13:19

Четох таблата в парка и никъде не прочетох че ще почистят парка санитарно от изсъхнали дървета и бръшлян.

 

 

#5 GG 03.09.2011 13:03

Рязали са снощи..докато няма никой и няма кой да ги притеснява..


#4 Катя 03.09.2011 13:03

Наистина сухите дървета продължават да си стоят! Защо, нали има достатъчно пари по проекта!

 

 

#3 Салкъмов 03.09.2011 12:58

Хора, какво искате в пректа им не е предвидено махането на вредните, болните дървета и паразитни растения. Може да прочетете таблата които са изнесли в градината. Тях не ги интересува старата растителност, те искат да усвоят милионите по проекта. Основата на този проект трябваше да бъде цялостното почистване на градината от вредители! Защо са ми пейки, като няма здрави дървета?


#2 еколог 03.09.2011 12:51

Антон Кабрански: Тополите който са били там, няма как да останат там. Това не е паркова растителност. Кабрански: "Тополите имат живот, 20 години и те трябва да се премахнат. Дърветата може да го видите, всички се съхраняват в склада на общината." Ама как лъжеш самооо! Точно тополите на повече от петдесет години си стоят мужду колелото и чешмичките и на други места! Момче ти не различаваш дърветата бе! И ми кажи кога ще почнете да чистите бръшляна от здръвите дървета?

 

 

#1 пацо 03.09.2011 12:47

Днес спряха да режат сухите дървета в парка! Явно не им трябват!


Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Ямболски изследователи ще покорят връх „Ямбол” на Антарктида
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!