Век след написването ѝ книга за историята на Стралджа вече е отпечатана и предстои представянето ѝ за празника на града
Неиздавана досега, а писана преди век, „История на с. Стралджа” разказва какво свързва цар Фердинанд, Антон Страшимиров, Пейо Яворов и други личности от миналото с тогавашното все още село Стралджа. Издаването ѝ сега е благодарение на обединените усилия на местната власт, читалището в града и семейството на един от синовете на актьора Петър Слабаков. За книгата и предстоящото ѝ представяне разказва заместник-кметът на общината Гроздан Иванов.
През пролетта имахме изключително интересна среща – при нас дойдоха Красимир Слабаков (син на известния наш артист Петър Слабаков) и неговата съпруга Мария, която е родом от Стралджа. Донесоха ни първата писана история на Стралджа – нещо, за което бях чувал, но тогава вече държах в ръцете си, споделя Гроздан Иванов. Събраните истории на населеното място са писани от дядото на Мария Слабакова – Иван Димчев. Решихме, че книгата трябва най-после да види бял свят и си поставихме за цел да бъде издадена до 8 ноември, когато е празникът на града, допълва зам.-кметът.
Днес отпечатаното издание на „История на с. Стралджа” вече е факт, макар и в ограничен тираж, и може да бъде намерено в местната библиотека „Стефан Иванов” при Народно читалище "Просвета - 1892", обяви още той.
За местната общност книгата е безценен извор за това кои произведения на Яворов (като „Арменци”, Буря”, „Овчарска песен” и др.) и на Антон Страшимиров са писани или вдъхновени от събития и личности от Стралджа. Също така - кога и по какъв повод цар Фердинанд е бил тук, данни за селището още от турско време. Своеобразният сборник включва и стари коледни песни, описание на бита и обичаите от старо време, сведения за Стралджанското блато (най-голямото тогава в България), отводнено през 20-те години на ХХ век, за да се оземлят бежанци от Тракия и Македония, както и много други истории.
Всички те ще бъдат представени по време на своеобразната премиера на книгата, планирана за 7 ноември, каза за БТА Гроздан Иванов. На нея ще присъстват и наследниците на автора, благодарение на които този ценен извор вече е достъпен за широката аудитория, допълват от община Стралджа.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!