Обратно към категорията

"Вълкана е духом с нас! Защото я обичаме!”

   

галерия

В навечерието на Осмия Конкурс –надпяване”С песните на Вълкана Стоянова” община Стралджа организира едно събитие, което ще влезе в историята. „Спомен за Вълкана” обедини вниманието на стралджанци и гости, които в салона на читалището с видимо вълнение проследиха филма за гостуването на певицата в Стралджа и участието й в журито. Прозвучаха заръките й към нейните следовници, усетено беше вълнението, с което тя посреща всяко изпълнение на млади дарования. Между гостите в залата бяха ст.н.с.д-р Михаил Букурещлиев, Крум Георгиев, член на Международната академия за народни изкуства и носител на фолклорен Оскар Крум Георгиев, председател на Общество за фолклор за Югоизточна България, Верка Сидерова, народната певица, която повече от 40 десетилетия работи заедно с вълкана в ДА”Филип Кутев”, носителите на Голямата награда от предишни конкурси Айшенур Орханова, Симо Петров, Йорданка Саллакова , а по-късно се присъедини и народния представител Атанас Мерджанов.
Слово за най-голямата българска изпълнителка на народни песни, за славеяь на Тракия прочете кмета на общината Митко Андонов, който акцентува на най-важните моменти от живота и творчеството й, трогателно прозвучаха спомените за последното гостуване на певицата в Стралджа и това предизвика видимо вълнение в залата.
Неповторимата, най-гласовитата,чаровницата на българската песен- така определи Вълкана в своето обръщение към стралджанци и гости ст.н.с д-р Михаил Букурещлиев. „Вълкана е тази, която ни постави в първи коридор на европейската култура. Тя мери ръст със световни певчески величини!” подчерта г-н Букурещлиев, за да обърне внимание на детството, младостта, развитието на певицата, която с нейното неповторимо къдрене на песента подарява наслаждение на всеки който я слуша. Той прибави своите съвети към младите изпълнители на народни песни, да се учат от Вълканиното изкуство и да знаят, че ако поощтряваше младите таланти, тя настояваше те да бъдат максимално отговорни при всяко изпълнение на песен.
Верка Сидерова за пореден път припомни, че се е учила от Вълкана и за нея певицата остава пилона по който всички се равняват. Със затаен дъх публиката чу едно от последните откровения на Вълкана:”Верочка, не ми е мъчно, че умирам, мъчно ми е , че не мога да пея!”Добруджанското лале , както наричат верка нейните почитатели, не спести желанието си за Вълкана да бъде построен паметник.
Спомените на Тончо Тончев, инициаторът за организацията на Конкурса-надпяване, прочете дъщеря му „Нели Тончева. И в тях присъстваше вълнението от прохождането на конкурса, първите срещи на стралджанска територия с Вълкана и нейните последователи. В допълнение прозвучаха и думите на Иван Георгиев, тогавашен кмет на Стралджа, който дава ход на конкурса и съдейства активно за неговото продължение до днес. Присъстващите научиха интересна подробност – първия конкурс е организиран само чрез спонсори. И още неща,което публиката одобри – Иван Георгиев категорично подчерта, че паметникът който издигна Стралджа на Вълкана – това е самия Конкурс-надпяване!
Последваха спомените на Гена Маркс, родственица на Вълкана, която завърши с едно стихотворение посветено на певицата. Айшенур добави своята гордост от факта, че е продължител на изкуството на Вълкана. Атанас Мерджанов, изразявайки гореща благодарност към организаторите на Конкурса сподели и увереността си, че той ще продължава във времето.
Срещата „Спомен за Вълкана” продължи с един изключително приятен и вълнуващ момент. Послучай 90-годишнината от рождението на народната певица Вълкана Стоянова кмета на общината Митко Андонов награди с подаръчен сувенир/плакет с образа на Вълкана/ за изключителни заслуги и принос в учредяването, развитието , обогатяването и съхраняването на конкурса-надпяване първоучредителите Тончо Тончев, Мара Загорчева и Иван Георгиев, членовете на жури та конкурса през годините Михаил Букурещлиев, Крум Георгиев, Ирина Славчева, Елена Огнянова, Борислав Геронтиев, Тодор Джиджев, Тодор Тодоров, както и носителите на Голямата награда от конкурсите Йорданка Саллакова, Десислава Донева, Дарина Славчева, Симо Петров, Димитър Димитров и Айшенур Орханова. С паметния знак 90 години от рождението на ювълкана бяха удостоени още Иван Иванов, Атанаска Кабакова, Надя Жечева и Недялка Димитрова.
Във връзка с дарението направено от Стоян Варналиев за музея в Стралджа – сценичната рокля на Вълкана, г-н Андонов връчи на своя гост Свидетелство за дарение с пожелание г-н Варналиев да продължава да помага за пропагандиране творчеството на изявената певица.
Като изненада за публиката прозвуча последвалото ново дарение от г-н Варналиев за Стралджа – комплект медали и ордени на Вълкана Стоянова.
Срещата в читалището продължи с концерт на фолклорни групи от общината с песни на Вълкана.

Конкурсът-надпяване на името на Вълкана е празник за Стралджа, в това са убедени всички, които присъстваха на срещата „Спомен за Вълкана”. Напускайки залата хората споделяха дълбокото си вълнение от преживяното и не пропускаха да отбележат:”Да, днес Вълкана беше духом с нас! Защото я обичаме!”

 

§§§
МНОГО ТАЛАНТИ, НО БЕЗ НОСИТЕЛ НА ГОЛЯМАТА НАГРАДА

Деси Слава – Десислава Донева, носител на Голямата награда от Втория конкурс-надпяване – в журито на Осмото издание

30 изпълнители на народни песни се състезаваха в Стралджа
30 Вълканини песни звучаха в изпълнение на певци от 8 до 80 години

Най-често повтаряното име тези дни в Стралджа е Вълкана Стоянова. С това твърдение започна словото си при откриване на Осмия конкурс-надпяване в Стралджа кмета на общината Митко Андонов. Той припомни отново за вълнуващата среща „Спомен за Вълкана”, спомена за необходимостта от присъствието на певицата днес с нейния звънлив глас, с благостта на напътствията, със скромността и родолюбието си.”Ще продължаваме да организираме Конкурса-надпяване, ще даваме възможност за изява на млади и стари изпълнители на нейните песни, защото обичаме Вълкана!” подчерта г-н Андонов, за да даде ход на конкурса с пожеланието „Нека Стралджа отново бъде трамплин за на нови таланти!”
Пред журито с председател ст.н.с.д-р М.Букурещлиев и членове Крум Георгиев от Общество за фолклор Ст.Загора, Тодор Тодоров, техн.директор на ДА”Филип Кутев”, Верка Сидерова, Десислава Донева на откритата сцена на площада в Стралджа своето изкуство в народното пеене демонстрираха изпълнители на Вълканините песни от различни краища на страната и на възраст от 8 до 80 години. Прозвучаха едни от най-обичаните песни „Димо на Рада думаше”, „Женала е дюлбер Яна”, „Иван на Маргя думаше”, „Димитър кара гемия” и др., както и стралджанската „Алтънлъ Стоян войвода” . Доминираха бавните песни с богата орнаменти, но не липсваха и хороводни, които предизвикаха настроение в горещия ден.
След не малко разисквания журито определи и най-добре представилите се.
І възрастова група- Първа награда – Миглена Калинова, Варна, НУИ”Добри Христов” VІІІ клас,
Две Втори награди – Дайна Григорова, Сливен и Златина Иванова ,Ямбол, Трета награда – Велислав Стоянов, Ямбол
Две поощрения за Димира Стоянова, Ямбол и Жулиета Георгиева , Котел
ІІ възрастова група- Първо място- Елица Борисова , Варна, НУИ”Добри Христов”, ХІ клас и Две Втори места – Николина Атанасова, Котел,НУФИ”Ф.Кутев” и Михаела Иванова, Веселиново
ІІІ възрастова група – Първо място не се присъжда, Второ място- Маринка Георгиева, Ямбол, Две трети места – Стайка Динева, Стралджа и Кера Проданова, Палаузово.
Журито не присъжда Голямата награда на името на Вълкана. Според Михаил Букурещлиев, участниците в Осмото издание на конкурса са много показали данни на много гласовити, но никой от тях не се доближава до Вълкана.Председателят на журито пожела в следващите конкурси изпълнителите да представят колкото може повече песни на Вълкана. И от Стралджа към Голямата сцена да тръгват най-талантливите.

 

Надя Жечева





Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Коментари

#2 Мима Велева 13.05.2012 09:12

Българската народна песен е светиня, която ни е пазила през вековете на робството. Специални поздрави към организаторите на конкурса и към прекрасната Десислава!

 

 

#1 Петя 13.05.2012 08:58

Браво на община Стралджа и на кмета! Така се прави - народната песен и традиция трябва да се почита и пази.


РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Историята на мъж, поддържащ паметника на загиналите руски воини в Освободителната война
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!