Обратно към категорията

Ямбол ще отбележи 187 години от рождението на Ради Колесов

Добавено на: 24.11.2024 10:14
Снимки: архив
   

187 години от рождението на Ради Иванов Колесов ще бъде отбелязана с тържествена програма в Ямбол на 26 ноември. Той е революционер и просветител, учител и преводач, поет и инициатор за създаването на първото читалище в Ямбол.

Празничната програма ще започне във вторник от 17.30 часа с изпълнения на Градския духов оркестър към Народно читалище „Съгласие-1862“ пред орелефа на народния будител. След поднасянето на венци и цветя, ще започне и празничният концерт, с който читалището отбелязва и 162 години от създаването си.

Именно Ради Колесов е един от създателите на първото „Благодетелно българско читалище“ в Ямбол, наследник на което е Народно читалище „Съгласие-1862“. Това е и причината, орелефът му, изработен от Димитър Бойчев, да бъде монтиран на сградата на културния институт.   

Фамилията на будителя и общественик Ради Колесов е Чапъров. Колесов е псевдоним от занаята на баща му – колар, който майсторил „колеса“ за каруци.

Неговият жизнен път е кратък – само 25 години, но колелото на живота му се движи на бързи обороти и той постига много за кратко време. Бил е писар и касиер на формиращата се чета на капитан Дядо Никола. Прекарва 2 години и 7 месеца в търновския затвор, където се разболява от туберкулоза. След освобождаването му е поканен за учител в училището при черквата „Св. Георги”, където преподава от 1860  до смъртта си през 1862 година. Славата на класното училище, в което преподава с Добри Чинтулов, който по това време също е учител в Ямбол, привлича нови ученици.

През 1862 година, малко преди смъртта му, в една от стаите на църквата „Св. Георги“ е основано „Благодетелно Българско читалище“. С неговото създаване е открита и първата библиотека за обществени нужди в Ямбол, в която голям интерес предизвиквали възрожденските вестници, отразяващи всички новости и събития по света. През следващата 1870 г. в читалището е уредено неделно училище. Същата година читалището полага основите и на театралното дело в Ямбол с пиесата „Многострадална Геновева“.

През 1902 година, на мястото на старата поща на площад „Кобург“ (днес „Освобождение“), е построен първият читалищен салон.  На 23 и 24 декември 1924 година Общинският съвет решава да предостави на държавата мястото, на което е изграден салонът на читалище „Съгласие“ за построяването на Телеграфо-пощенска и телефонна станция, а в замяна на него, предоставя на читалище „Съгласие” общински парцел от 4690 кв.м, при границите: ул. „Раковски”, ул. „Беломорска” , ул. „Св. Кирил” и ул. „Славянска”. Междувременно е проведен и конкурс между българските архитекти за постройка на градско читалище, театрален салон, музейно помещение, читалня, библиотека и бюфет.  Емблематичната сграда на НЧ „Съгласие-1892“, благодарение на дарения и средства от общинския бюджет, е завършен през 1946 година. През годините се утвърждава като средище на редица културни дейности.

Всички формации на читалището ще се включат в празничния концерт на 26 ноември, озаглавен „Нашите таланти“. Началото е от 18.00 часа, входът е свободен.  


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Две брутални убийства потресоха ямболски квартал
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!