Обратно към категорията

Ямболски истории: италиански щрихи

Добавено на: 23.09.2024 10:58
   

В началото на миналия век много млади българи заминават да следват в италианските консерватории и академии за изящни изкуства. Някои се завръщат в България, други свързват съдбите си с Италия.

Сред тях са драматичният тенор Георги Господинов, актрисата Зорка Златарова, оперната певица Христина д-р Момчилова, художниците Димитър Ангелов, Димитър и Петър Димчеви.

Техните истории бяха разказани по време на Артистично соаре с изложба в Ямбол на 21 септември.То се организира от културните институти в града – Регионален исторически музей, Държавен архив и Художествена галерия „Жорж Папазов“, по случай 145 години дипломатически отношения между Италия и България и Европейските дни на културното наследство.

Събитието се реализира с подкрепата на Областна администрация – Ямбол, Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол и НЧ „Съгласие – 1862“ – Ямбол.

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Специални гости на вечерта бяха класическият музикант – пианист Виктория Терекиев (Милано, Италия) и тенорът Георги Динев.

Пианистката Виктория Терекиев е внучка на Зорка Златарова, правнучка на Иван Златаров – един от дарители за построяването на сградата на читалище „Съгласие” в началото на миналия век. Родена е в Милано от баща българин и майка италиано-българка (3/4+1/4 ритмична кръв, както тя обича да изтъква). Учи пиано при Стефка Мандраджиева и завършва консерваторията "Дж. Верди" в Милано при Ели Перота.

Посветена на разпространението на българския репертоар от 90-те, все още малко известен, тя провежда множество майсторски класове (включително "Българска класическа музика с цветовете на фолклора©"). "Избрах този репертоар, за да се доближа до произхода си. Ритмите на българските композитори и техният фолклор се срещат в цветове и носталгия...", заявява Виктория Терекиев в интервю за Il Giornale.

Живее в Милано и преподава пиано и камерна музика в Гражданското музикално училище "Клаудио Абадо".

Тя се гордее, че повечето от възпитаниците й вече работят в музикалния бизнес. Нейните ученици са печелили над тридесет награди в национални и международни конкурси за пиано.

През 2022 г. записва An Armenian in Moscow, компактдиск, посветен на композитора Арам Хачатурян за Да Винчи класикс.

Компактдискът влиза в номинациите за Международните награди за класическа музика 2023.

За драматичния тенор Георги Господинов, също роден в Ямбол, изкуствоведът Кирил Кръстев пише през 1929 г.: „Георги Господинов притежава могъщ гласов апарат, най-могъщия измежду нашите певци и феноменален дори и за един всеобщ мащаб… Ненапразно пресата, която го познава, го наричан „най-големия тенор на Балканите”. Това разказа тенорът от Старозагорската опера Георги Динев, който представи една от най-запомнящите се роли на Господинов – на Канио в операта „Палячи“ на на Руджеро Леонкавало.

Художниците Петър и Димитър Димчеви учат в академия „Албертина“ в Торино (Италия) – първият между 1896 и 1900 г., а другият между 1905 и 1906 г.

Оперната певица Христина д-р Момчилова, родена в Ямбол през 1899 година, е завършила Националната консерватория в Будапеща и продължила професионалното си образование в Неапол при известния тенор и педагог Фернандо ди Лучия.

Техните истории бяха онагледени във фотодокументална изложба, представена от Държавен архив – Ямбол.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Мигранти, един от които нелегален, надападнаха с нож мъж пред детето и жена му
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!