
Ямболският планетариум празнува 54 години на 21 март

В град Ямбол вече 54 години функционира един уникален по своята същност и предназначение обект - Национална астрономическа обсерватория и планетариум. Рождената й дата е 21 март 1971 г. и по този повод там на 21.03.25г. обявяват Ден на отворените врати. Всички, които имат желание, могат да разгледат обсерваторията, да се потопят в света на астрономията и да открият тайните на вселената.
В 14:00 ч. ще бъдат наградени победителите в конкурса „Удивителната вселена“, а след това ще бъде връчен и призът „Учител на годината“. 34 ученици от 1 до 12 клас от Ямбол, Зимница, Сливен и Габрово ще получат награди за рисунки и видеоклип.
През годините обсерваторията се утвърди като туристическа атракция в града, която се посещава не само от български, но и от чуждестранни туристи.
"Сърцето" на планетариума е кръглата звездна зала с диаметър 6,5 м и 40 места. В нея през 2021 г. беше внедрена нова дигитална система, интеграция на лазерни технологии и софтуер, които позволяват сферично изображение с висока резолюция на различни космически обекти.
Старият проекционен апарат „Планетариум ZKP-2”, закупен от “Карл Цайс” – Иена, Германия, който 50 години показваше космическите обекти, също е съхранен, функционира и работи.
Обсерваторията притежава повече от 50 филма на астрономическа тематика за деца и възрастни.
В звездната зала се изнасят учебни, обзорни и детски лекции и програми, които обогатяват знанията за Космоса. Обсерваторията притежава повече от 50 филма на астрономическа тематика за деца и възрастни.
Астрономическата обсерватория е оборудвана с телескопи Newton Teleskop 130/650 Sph и Newton Teleskop 110/800 Sph, с които, при ясно небе, посетителите могат да наблюдават Слънцето, Луната, планетите и техните спътници, звездни купове, мъглявини и други обекти и явления.
В ямболската Национална астрономическа обсерватория и планетариум е създаден и географски комплекс под надслов „Човекът - земята – небето“, който включва сбирка от минерали, скали и учебна метеорологична площадка. Обсерваторията представя и постоянна експозиция от слънчеви часовници.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!