
Ямболският цепелин влезе в Националния исторически музей




В Националния исторически музей в София беше официално открита мултимедийната изложба „Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците“. Събитието се проведе в присъствието на доц. Пламен Славов, съветник по култура на Президента на Република България, Нанси Шилър, изпълнителен директор на фондация „Америка за България“, директора на Регионалния исторически музей в Ямбол, д-р Стефан Бакърджиев, както и създателите и кураторите на изложбата – Масимилиано „Макс“ Пинучи и Елена Дегл’Иноченти.
Изложбата отвежда посетителите на вълнуващо пътешествие през историята и еволюцията на дирижаблите, с особен акцент върху тяхната употреба в България. Курирана от Макс Пинучи и Елена Дегл’Иноченти, и продуцирана от MBVision в сътрудничество с Hun in the Sun, експозицията представя богато съдържание, включително художествени панели, печатни и дигитални исторически фотографии, сувенири и завладяващи прожекции. Тя е реализирана в сътрудничество между Регионалния исторически музей – Ямбол и Националния исторически музей, с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.
Сред акцентите на изложбата са различни издания на книгата Airships, която предоставя подробно описание на емблематичните летателни апарати. Специален акцент е поставен върху епичното пътуване на цепелин L59 от Ямбол до Хартум, Судан, през 1917 г. — мисия, целяща да достави помощ на изолирана германска армия в Африка. Този полет поставя световен рекорд за най-дълга продължителност без кацане — над 95 часа във въздуха .Посетителите могат да се насладят на уникалното съчетание от история, технология и изкуство, които правят изложбата незабравимо преживяване.
Масимилиано „Макс“ Пинучи е дизайнер, преподавател и изпълнителен директор на MBVision, специализиран в проектирането на интериори за летателни апарати и културни изложби. Вдъхновен от Златната епоха на авиацията, той посвещава работата си на великите дирижабли и хидроплани. Hun in the Sun, от своя страна, е известна с издания за колекционери и мултимедийни изложби, посветени на авиационната култура, отличаващи се с прецизност и внимание към детайла.
Изложбата ще бъде достъпна за посетители до края на месец юни, като обещава да обогати познанията за дирижаблите и техния принос в авиационната история на България.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!