Засилват контрола по пазарите, заради забраната за продажба на живи птици (ВИДЕО)
Във всички общини да бъдат определени зони за загробване на птици при евентуално констатирани случаи на инфлуенца, са поискали от Българската агенция по безопасност на храните. Това съобщи д-р Николай Милковски от Областната агенция по безопасност на храните на днешното заседание на Областната епизоотична комисия. Повод за нея бяха констатираните две огнища на инфлуенца в плевенското село Славяново, заради които бяха евтаназирани около 55 хиляди кокошки и 166 хиляди патици. В момента в ямболска област няма притеснение за това заболяване, но настъпването на застудяването, което прогнозират синоптиците, ще доведе до по-активен прелет на диви птици, коментираха ветеринарите.
20 500 носачки, 358 000 родители на бройлери, 16 500 патици и 2000 фазана се отглеждат във ферми в областта. 300 хиляди кокошеви и 1200 водоплаващи птици се отглеждат в домашни условия в ямболска област. Трудно е изпълнението на разпореждане те да се отглеждат само в затворени помещения, но поне стопаните трябва да не допускат излизането на птиците на улицата, коментира д-р Милковски. Ще се засили и контролът на пазарите, които от години не са разрешени за живи птици, но въпреки това са констатирани случаи на нарушения на забраните.
Само една от големите птицеферми в ямболска област има място за загробване при евентуално заболяване. Регионалната здравна инспекция е одобрила и само едно от предложените миналата година места от общините и то е в Ямбол, в местността „Зайчар“ по пътя за Сливен. Останалите предложени места са отхвърлени, заради високи подпочвени води или близост до вододайни зони, коментираха ветеринарите и предложиха въпросът да бъде обсъден на ниво Общински епизоотични комисии.
Превозът на живи птици на този етап не е забранен в област Ямбол, но той трябва да бъде извършван само при наличие на ветеринарен сертификат, за което ще следят и полицаите.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!