Обратно към категорията

Как се обжалва акт на КАТ (АУАН)?

   

ImageСлед като са Ви съставили акт за установяване на административно нарушение (АУАН), напр. служители на КАТ, следващата стъпка е началникът на КАТ или на друг държавен орган, чийто служители са Ви съставили акта, да издаде въз основа на акта наказателно постановление (НП). Във Ваш плюс е да напишете в сaмият акт при подписването му възражение.

Не е във Ваш интерес да отказвате да го подпишете, това няма да спре издаването на наказателно постановление. По-добре направете възражение. С възражението имате макар и минимален шанс да се съобрази началника на РПУ и да не издаде НП. Ако пък издаде, възражението ще е във ваша полза пред съда. Имайте впредвид, че практиката показва голям процент отменени НП, издадене възоснова на актове на КАТ. Това се дължи на правната неграмотност на полицайте и съда отменя наказателните постановления впоследствие.

След издаването на наказателно постановление от началника, то ще ви бъде връчено, от момента на връчването тече и срока за обжалване пред съда. Жалбата НЕ СЕ подава направо в съда. Трябва да я подадете в органа който е издал НП (в този случай КАТ, респективно РПУ). Можете да я отнесете направо там (не забравяйте да поискате вх.№) или да я пуснете по пощата, задължително с обратна разписка. Към нея се прилага и бележка за внесена държавна такса по сметка на съда, който ще разглежда делото. Таксата се плаща в банката, която обслужва съответния съд. В повечето съдилища има клон на банката в сградата на самия съд. Ако във вашия няма - трябва да платите в най-близкия клон, като в бележката, която ще получите трябва да е записан номера на наказателното постановление което обжалвате.

Какво се случва след като сте подали жалбата? В КАТ ще я окомплектоват с акта, който са ви съставили служителете и ще я изпратят служебно до съответния районен съд. В съда ще образуват дело, съдия ще го насрочи и вие ще получите призовка да се явите на съд. В жалбата трябва да посочите адрес на който действително живеете, във ваш интерес е съдът да може да ви призове, иначе рискувате съдията да прекрати делото.

Наказателните постановления са необжалваеми ако с тях е наложена глоба до 50 лв. Все пак има прецедент - съд е разгледал такова дело, жалбоподателят се е позовал на Конвенцията за правата на човека:

"Всяко лице, при решаването на правен спор относно неговите граждански права и задължения или основателността на каквото и да е наказателно обвинение срещу него, има право на справедливо и публично гледане на неговото дело в разумен срок от независим и безпристрастен съд, създаден в съответствие със закона."

А наказателното постановление си е наказателно обвинение.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

60 години любов, разбирателство и подкрепа
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!