Обратно към категорията

"ПОДАРЪЦИ ЗА ДЕЦА", "ТРАДИЦИИ С БЪДЕЩЕ", "МИСКЕТОВИ ГРИЖИ" И ДРУГИ НОВИНИ ОТ СТРАЛДЖА

   

"ПОДАРЪЦИ ЗА ДЕЦА", "ТРАДИЦИИ С БЪДЕЩЕ", "МИСКЕТОВИ ГРИЖИ" И ДРУГИ НОВИНИ ОТ СТРАЛДЖА
В навечерието на новата учебна година децата от ЦДГ”Здравец” Стралджа и Детска ясла „Калинка” получиха подаръци от Сдружение „Повече бъдеще-Германия”. Със съдействието на българската организация „Верният настойник” активистите подариха на малките купища играчки. Всеки малчуган получи шоколад и други лакомства заедно с пакет дрехи. Жельо Желев, председател на Сдружението „Верният настойник”  потвърди, че ако сега доброволците посещават Стралджа за първи път, то желанието е сътрудничеството да продължи. „Ние работим за подпомагане личностното изграждане  и развитие на ромите и лицата в неравностойно социално положение. Желанието ни е тези хора да живеят като свободни личности, социално интегрирани и практически реализирани в живота.”, каза той. Основната цел на този вид сдружения е да популяризират необходимостта от придобиване образование сред ромското население и лицата в неравностойно социално положение. Сред тези, които връчват подаръците беше и лично Вера Шнайдер, председател на  германското сдружение „Повече бъдеще-Германия”:”Ние работим в България от 2010г. Щастливи сме , че имаме добър партньор в лицето на „Верният настойник”. По време на срещите ни в различни населени места научихме много за България. Ще се радваме ако и в Стралджа намерим своите приятели и сподвижници!”
     Освен подаръците за децата от детската градина и яслата гостите посетиха 81 от домовете на най-бедните роми в града. За всяко семейство осигуриха пакет хранителни продукти.


ТРАДИЦИИ С БЪДЕЩЕ

   По нов трансграничен проект ще работи стралджанският Информационен бизнес център/ИБЦ/. Като водеща организация той ще си партнира с  Центъра за иновативни практиви - Бургас и  турски партньори от гр.Ипсала. Проектът ще обхване  повече от 30 занаятчии от двете страни.
    Според управителя на ИБЦ Дичко Дичев идеята е  чрез  „Традиции с бъдеще” да се  създаде   онлайн каталог на занаятчии  от двете съседни страни, който ще бъде на български и турски език. Така ще се създаде   пряка възможност за осигуряване евентуални клиенти от цял свят. ИБЦ в Стралджа  има натрупан опит в това отношение, разполага със свой каталог, но за Турция той тепърва ще се изработва. Предварителните проучвания показват жив интерес на хората със занаятчийски умения да пропагандират своя занаят, което е добра предпоставка за по-нататъшната дейност.  Всички, които кандидатстват да бъдат включени в каталога  трябва да имат някакви умения в сферата на занаятите или приложното изкуство.Проектът може да осигури евентуални клиенти на занаятчийските продукти от цял свят. Една от планираните дейности е размяна на посещения  на занаятчии от България и Турция. Предстои провеждане на две тридневни обучения  отново в двете страни. Ще бъдат организирани демонстрации на работния процес по изготвяне на изделията, а в края на проекта, който е огледален, в областния център Ямбол ще се проведе петдневно изложение  на занаятчийските изделия.
     Постижение на проекта ще бъде евентуалното създаване на нестопанска организация на занаятчиите с възможности в по-далечно бъдеще да осъществява своя разнообразна дейност.
    

ИНФОРМАЦИОННА СРЕЩА  В ТУРЦИЯ

    В изпълнение на първия трансграничен проект на община Стралджа „Стралджа и Сулоглу-пътуване отвъд границите” група от общинска администрация водена от кмета на общината Митко Андонов ще посети  съседна Турция в дните 14-16 септември.  Пътуването е част от кампанията за обществена осведоменост в община Сулоглу, която има за цел обмен на традиции и обичаи, насърчаване опазването на околната среда и представяне на туристическия продукт с обсъждане на идеи за развитие на културен, селски, ловен  и екотуризъм в двете съседни общини. Информационната кампания е една от 14-те дейности по проекта, в който водеща е община Стралджа, а Сулоглу е партнираща организация.
    В края на месеца  група от Сулоглу, Турция ще гостува в община Стралджа, където информационната кампания  ще се повтори.


ПОКАНА

Настоятелството на читалище"Светлина-1932г"- с.Тамарино има удоволствието да Ви покани на честване 80-години от създаването на читалището!
 Тържеството ще се проведе на 15 септември от 10 ч. в салона на читалището. Заповядайте!


МИСКЕТОВИ  ГРИЖИ В СТРАЛДЖАНСКО

      И в Стралджа уточниха датите за гроздобер на мискета и всички останали сортове . След като комисия от общината направи оглед на лозовите масиви в местността „Пясъка” и специалистите се увериха, че тази година прибирането на гроздето трябва да стане поне 10 дни по-рано от обичайното, бозума е насрочен за 22 и 23 септември. Стралджанските винари могат да стягат бъчвите. Лошото е , че  тези, които ще могат да берат са много по-малко от предишни години. От 6-те хил.дка лозя , гордостта на Стралджа, сега читави са  около 1/3. В продължение на две десетилетия  редица собственици се отказаха от  поддържането на лозята поради икономически причини или невъзможност да се справят. Много от стопаните, които са на преклонна възраст, не успяха да предадат на наследниците си  пословичната любов към лозето.
         Друга причина за загърбване на лозарството са ромските кражби . Това лято  чести  бяха  и случаите на пожари в местността „Пясъка”, които предизвикаха  унищожаване  на отделни парцели. Друга напаст , с която борбата е почти невъзможна , са птиците. Косори връхлитат на ята и в атаките си опоскват всяко зрънце. Изпреварващите срокове за гроздобер целят опазване на реколтата и от хвъркатите крадци.
         В Лозенец, където първи наченаха гроздобера, се хвалят, че са доволни от урожая.  Муската, който продаваха за около 1лв/кг даде добър старт на кампанията. Добри са сделките  и при продажбата на червените сортове. Както в Стралджа, така  в Лозенец  и други села на общината  прибирането на мискета е в дните 22-23 септември.Тогава се очаква и по- активна търговска дейност.  В Зимница  решението на винарите е да поизчакат и прибирането на гроздето да стане  на 6 и 7 октомври.  В Иречеково ще прибират кабернето в края на септември.   
    Гроздето тази години е  по-малко от предишни периоди. Нормално е да се очаква цената да расте. За да припечелят някой лев стопаните правят сметка  да не падат по-ниско от 0,60 лв./кг. за белите сортове.
 










Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Трагедия в село Недялско
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!