Християните по целия свят очакват един от най-светлите религиозни празници - Бъдни вечер. В този ден вярващите се подготвят духовно - чрез пост, изповед и молитва, да посрещнат Рождество Христово.
По традиция семействата се събират, за да дочакат заедно в тихата и свята нощ мига на раждането в плът на Божия син, който идва при хората, за да изкупи греховете им. Празникът е посветен на дома, огнището, семейството и на починалите предци.
Бъдни вечер има важно място в българския обреден календар и е свързан с множество ритуали. Традицията повелява вечерята да започне с прекадяването на трапезата, стаите, оборите и градината, за да се прогонят злите духове.
Стопанинът чете молитва, после разчупва питата с парата и първото парче от нея оставя пред иконата - за Богородица. Вторият къшей е за къщата, а останалите се разпределят на всеки член от семейството. Вярва се, че на когото се падне парата, той ще има най-голям късмет през годината. Според обичая по време на яденето не се става, за да не си тръгне берекетът от къщата.
Трапезата не се прибира, защото се вярва, че починалите идват да вечерят и да се погрижат за благополучието на живите.
На Бъдни вечер завършват 40-дневните коледни пости. Върху трапезата се нареждат нечетен брой постни ястия - 7, 9 или 11. Сред тях са пълнени чушки с ориз, сарми, боб, леща, варено жито, баница с тиква, ошав. Според традицията колкото повече са ястията, толкова по-богата ще е годината.
Тази вечер е начало на празненството, славещо Христовото рождение. Тържествени богослужения ще има във всички храмове в страната.
Източник: dnevnik.bg