Обратно към категорията

Измамници атакуват с фишинг имейли от името на МВР

Добавено на: 29.07.2025 14:50
   

Разновидност на фишинг атака чрез имейли от името на МВР се разпространява активно в интернет в последните дни. Измамните съобщения са изпращани или подписани от името на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, посочват от институцията.

Дирекция "Киберпрестъпност" на ГДБОП вече работи по няколко сигнала, получени в службата.

Във фишинг съобщението злонамерено са използвани абревиатурата на МВР, името на Европол, гербът на Републиката, отличителни знаци на Главна дирекция "Национална полиция" и други служби, имитирани са подписи на полицейски служители и др. Целта на измамниците е внасяне на объркване у потребителя и увеличаване на мащаба на извършеното от него престъпление и по-голяма достоверност на фалшивия документ.

Съобщенията са изпращани от електронни пощи, нямащи общо с институционални адреси, но са подписани "от кабинета на министъра на вътрешните работи на България Даниел Митов".

Фишинг имейлите приканват потребителите да отворят прикачен файл, от който да разберат в какви престъпления са обвинени и се призовават да съдействат за разрешаване на казуса. От съдържанието им става ясно, че получателят е обвинен в мининум четири киберпрестъпления, сред които педофилия и детска порнография, поради които трябва да бъде арестуван.

При започване на комуникация с измамниците в отговор на полученото съобщение, потребителите рискуват да получат банкова сметка, към която да преведат "глоба" от порядъка на стотици евро, за да бъде прекратено "делото" и да отпаднат вече "повдигнатите съдебни обвинения" спрямо тях.

МВР предупреждава, че получените съобщения от името на министерството са измама и призовава гражданите да подлагат на съмнение истинността на всички подобни анонси, получени онлайн, които претендират да са от името на която и да е национална институция, служебно лице и известна в публичното пространство личност.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Благотворително: Вики отива на рехабилитация в Турция
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!