Обмислят депозитна система за пластмасови и стъклени отпадъци
Работи се усърдно по осъществяване на проекта за депозитна система по предаване на стъклени и пластмасови отпадъци, съобщи заместник-министърът на околната среда Николай Сиджимов. Тази система позволява да се съберат чисти опаковки, които да могат да бъдат рециклирани обратно и отново да станат опаковки за продукти, защото качеството им позволява това.
При депозитната система купувачът плаща депозит - сума, която получава обратно при връщане на опаковката в магазина. Така потребителите купуват само напитката, а нейната пластмасова, метална или стъклена опаковка вземат временно назаем.
„До края на годината ще предложим промени в законодателството, за да може в началото на следващата година да въведем депозитната системата. В процес на подготовка сме на депозитна система и предполагам, че ще въведем стандартния модел, който и другите страни в Европа вече са въвели“, обясни заместник-министърът.
Според Евгения Ташева Евгения Ташева, координатор в екип “Нулеви отпадъци“ на екологичното сдружение “За Земята“, депозитната система е доказана като един от най-ефективните начини за обратно връщане на тези материали в икономиката, където те създават полза. Това е и преход към кръговата икономика, за която толкова много се говори вече на ниво ЕС. Надявам се и у нас да започнем да виждаме какво означава това.
“Миналата година направихме едно представително проучване на общественото мнение, в което получихме много интересен резултат. 62% от участниците са отговорили, че одобряват въвеждането на депозитна система, а само 9% са отговорили, че не одобряват. Останалите нямат достатъчно информация, за да преценят.
Трябва да има информационна кампания. 82% от хората дадоха отговор в проучването, че биха си връщали бутилките в магазина, ако има депозит върху тях,“ каза още Евгения Ташева.
Една от възможностите са вендинг машините, чрез които приемането на опаковките ще се извършва автоматично. Има възможност и малките магазини да могат да участват, тъй като баркодът може да се чете с най-обикновен четец. След като той бъде разчетен, ще стане ясно дали опаковката принадлежи към системата или не, допълни Николай Сиджимов. В някои общини вече има подобни машини, въведени с пилотни проекти.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!