
В петък отново се боядисват яйца

На 2 май, петък, Българската православна църква почита Св. цар Борис-Михаил и Св. Атанасий Велики. Християните отбелязват тържествено 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука.
Свети цар Борис I Михаил Покръстител налага християнството като официална държавна религия. Въвежда славянската писменост в България, след като приема учениците на Кирил и Методий през 885 г. Канонизиран е за светец скоро след смъртта си.
На 3 май, събота, е деня на св. мчци Тимотей и Мавра и преп. Петър чудотворец, еп. Аргоски. Тогава е и отдание (изпращане) на Томина неделя.
По традиция, в ямболско в петъка след Светлата седмица, която свърши на Томина неделя, отново боядисват яйца и в отредения за помени съботен ден раздават козунаци в памет на починалите си близки.
Някои направиха това на самата Томина неделя, 27 април. „Църквата не забранява на никой да почита паметта на покойниците. Но Томина неделя е празник за църквата, а не Задушница. Това е осмият ден след Великден, в който св. Тома със своето неверие още повече утвърждава сред християните вярата, че Господ е възкръснал не привидно, нито пък с друго тяло, но със същото, с което е пострадал, заради спасението на другите“, коментират ямболски духовници.
След като възкръсва, Иисус Христос не напуска веднага земята, а в продължение на 40 дни общува със своите ученици. Затова и до Възнесение господне – Спасовден, който тази година ще отбележим на 29 май, поздравът към всички е „Христос возкресе“.
Свещениците съветват да не оставаме боядисаните яйца и друга храна на гробовете на починалите ни близки, за да не ги поругаят скитащи животни. Смята се, че оставената храна не достига до душите на починалите, а вместо това може да ги задържи „между световете“. Официалната препоръка на църквата е тази храна да се раздаде на бедни и нуждаещи се, както и да се отправи молитва за душите на починалите.
Заради радостта от Възкресението в периода от Великден до Петдесетница се забранява от църковните канони (20-то правило на Първи Вселенски събор) и да се коленичи за молитва както в църква, така и у дома, а също и да се правят земни поклони. (Понеже тези поклони и колениченето са израз на дълбоко покаяние, а изправеният стоеж напомня за това, че Господ със Своята кръстна смърт и Възкресение е издигнал от падението човешкия род, изправил е греховната повреда).
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!