Обратно към категорията

ВЕЛИКА СЪБОТА - В ОЧАКВАНЕ НА БЛАГОДАТНИЯ ОГЪН И НА СВЕТЛОТО ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО!

   

ВЕЛИКА СЪБОТА - В ОЧАКВАНЕ НА СВЕТЛОВО ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО!Православната църква чества Велика събота - последния ден от Страстната седмица, предшестваща Великден.

Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден. Обикновено днес се приготвят и традиционните великденски козунаци.

Тя е свързана с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

Според предания след своята кръстна смърт Христос слиза в ада, освобождава библейските пророци и праведниците и ги отвежда в небесата.

Вечерта срещу неделя вярващите отиват в храмовете, палят свещи и всички се поздравят с "Христос воскресе!", а отговорът е - "Воистина воскресе!".

Според православното вярване Благодатен огън слиза от небето само в навечерието на православния Великден и се смята, че в продължение на няколко минути той е невеществен - не топли и не изгаря. "Слизането на Небесния огън" е явление, което според църквата не може да се обясни от рационална гледна точка, а от научно гледище обяснението е невъзможно.

"Слизането на Небесния огън" е смятано за едно от големите чудеса в света. Вярва се, че огънят "идва" след молитва на Йерусалимския патриарх.

Източник: www.dnes.bg

 

§§§

Благодатният огън слезе над Божи гроб

 

На Велика събота в параклиса на Божи гроб в Йерусалим за пореден път се случи чудотворното слизане на Благодатния огън.

Пет минути по-рано йерусалимският и арменският патриарси влязоха в параклиса, за да измолят Благодатния огън.

Под възгласите на хилядите поклоници, дошли на Божи гроб патриархът на Йерусалим излезе с трите свитъка от по 33 свещи, запалени от Божия огън.

По-рано днес - при изключителни мерки за сигурност, десетки хиляди поклонници се събраха в Стария град Йерусалим в очакване на Благодатния огън в храма на Гроба господен.

Тъй като храмът не може да побере повече от 7 хиляди души, на площадите около храма са сложени големи телеекрани, на които се излъчва спускането на Благодатния огън.

Тези, които няма да успеят да влязат в храма, ще могат да получат частица от пламъка - хората си предават един на друг огъня като запалват свещ от свещ.

Благодатният огън ежегодно низхожда в Кувуклия (параклиса на Божи гроб) в навечерието на православната Пасха. Първото сведение за това чудо се отнася към IV век от н.е.

Йерусалимският патриарх Теофил III пристига съблечен до свещеническо расо и е проверяван дали няма кибрит или други източници на огън, след което влиза през предварително запечатаната врата на параклиса.

Според преданието денят, в който Благодатният огън не дойде, ще бъде последен за хората, които се намират в храма, а самият храм ще бъде разрушен. Затова поклониците се причестяват преди да влязат в святото място.

Малко преди влизането на патриарха служител внася в пещерата голямо кандило, в което трябва да се запали главният огън, и 33 свещи - по броя на годините на земния живот на Спасителя.

Православните християни твърдят, че той има небесен произход и в първите минути след появата си не пари и не изгаря ръцете и дрехите. Подробностите за източника на този огън са дълбоко пазена тайна. След като бъде изнесен, той се предава от вярващ на вярващ.

Там е и българската делегация, водена от Пловдивския владика митрополит Николай, която тази вечер пристига на летище София с искрица от Благодатния огън.
Рано тази сутрин българска официална църковна делегация отпътува за Йерусалим за участие последованието, по време на което ежегодно на Възкресение Христово над Божи Гроб слиза Благодатният огън.
Делегацията е ръководена от Пловдивския митрополит Николай и в състава й влизат преосвещените епископи Знеполски Йоан, викарий на Софийския митрополит, Велички Сионий, викарий на Видинския митрополит, Траянополски Киприян, викарий на Врачанския митрополит, както и свещенослужителите Любомир Казашки (Ловчанска епархия), Васил Топузлиев (Софийска епархия) и Йоан Попянков (Сливенска епархия).

Те ще пренесат огъня в България, като пристигането се очаква да стане в 19.00 часа на летище "Пловдив" и ококоло 20.00 ч. на летище „София", след което светинята ще бъде отнесена по епархиите на БПЦ.

 

news.bg

 

§§§

И тази година благодатният огън ще бъде донесен в Сливен. Отец Иван Янков ще донесе огъня в епархията.

 Благодатен, или още Свещен огън, е огън, който се запалва всяка година на Възкресение Христово в съсобствения на различни християнски конфесии храм „Възкресение Христово”, построен точно върху Божия гроб в Йерусалим.Това запалване става по свръхестествен начин. Този огън в първите минути след запалването има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря.

 

Сливенинфо

 

 

















Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Ямболски изследователи ще покорят връх „Ямбол” на Антарктида
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!