Обратно към категорията

СОБСТВЕНИЦИТЕ НА МОЛ-СЛИВЕН ЩЕ ЗАСАЖДАТ ДЪРВЕТА И ХРАСТИ

   

ImageНа мястото на отсечените 14 дървета от градинката в близост до храм „Свети Димитър Солунски” в Сливен ще бъдат засадени нови, увери Емилия Кючукова, главен

инспектор екология към дирекция “Контрол на техническата инфраструктура, транспорта, търговията и околната среда” в Община Сливен.



 


 

Теренът срещу магазин „Универмага” е частна собственост, върху който ще бъде построен търговски център. Емилия Кючукова посочи, че фирмата – строител е представила разрешение за строеж, скица и ситуация от архитектурния проект, за да се види точно каква растителност ще бъде унищожена заради строежа. На място са установени 14 дървета, които са оценени по тарифата за обезщетение за причинените вреди на декоративната растителност. Констатирани са 10 броя вечно зелени храсти, които са над 5-годишни и тревна площ – първа и втора категория. Първа категория е тревната площ в откритото пространство, където е поддържана интензивно и е в много добро състояние. Втора категория е една минимална част от тревната площ, която не е била в много добро състояние. Цената на тревната площ е оценена на 7.50лв на квадратен метър за първа категория и 4.50лв за втора категория на квадратен метър. 9 057 лева еко такса са заплатили собствениците на имота, заради това, че са унищожили ценна декоративна растителност. Тя се заплаща еднократно и остава в бюджета на Общината. Собствениците се задължават да засадят точно толкова дървета, колкото са отсекли по указания на специалистите от администрацията. Изрично се упоменават местата, където ще бъдат засадени тези декоративни дървета, упоменава се вида и големината на дърветата. Освен това трябва да се затревят 968 квадратни метра площ, която са унищожили. „Целият процес ще се проконтролира в рамките на пет години от приемането на строежа, съгласно Наредбата за приемане на строежите в Република България. За съжаление има пролука в Закона за устройство на територията, който не ни задължава да имаме паркоустройствен проект. На тези хора, които трябва да възстановят дърветата, съответния служител от Общината трябва да им предложи да им предложи вариант-проект и видов състав. Много по-лесно щеше да бъде, ако се изискваше част паркоустройство и след това ние щяхме само да следим дали те ще възстановят това, което е по проект. Надявам се, че ще имаме възможност да актуализираме Наредбата за зелената система, да стане по-ясна, по-разбираема и по-удобна за инвеститорите. Ще е по-лесно, когато проектната документация е цялостна и след това няма да има проблеми в уточняването на декоративния  материал на бъдещата растителност, която ще бъде засаждана”, обясни Кючукова.

Гергана Султанова

Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

Реклама

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Стотици хиляди лева дължи санираща фирма за просрочие и липса на качество в Сливен
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!