
Близо 4000 души празнуваха заедно 24 май в Ямбол









"Ямбол има с какво да се гордее – не само с първия паметник, издигнат в чест на учителите-будители, но и с множеството културни обекти, които възстановяваме и съхраняваме – символи на уважението ни към миналото и отговорността ни към бъдещето." Това заяви в днешния празничен ден кметът на Ямбол Валентин Ревански. Той отбеляза, че благодарение на учителите, културните дейци, творците и будителите знанието, историята и националната ни памет, която нива да се подменя, се предават на следващите поколения. "Нека 24 май ни напомня, че силата на народа ни е в духовността, в образованието и в съхранената памет! Нека Ямбол продължава да бъде град на словото, на културата и на просветения дух!", пожела Валентин Ревански.
Близо 4000 творци, преподаватели, родители, деца и ученици от всички детски градини, училища, Факултет "Техника и технологии" и културни институти се включиха в тържественото отбелязване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Тази година празникът в Ямбол преминава под знака на 90 години от създаването на девиза на града, 1160 години от покръстването на българите и 1170 години от създаването на първата славянска писмена система - глаголицата, на чиято основа се ражда кирилицата.
След тържествената церемония по издигането на националния флаг в двора на 130-годишното иновативно начално училище "Св. св. Кирил и Методий", архирейският наместник Йоан Петров в съслужение с енорийския свещеник Иван осветиха знамената на детски градини, учебни заведения, културни институти.
Ученици от Профилирана гимназия "Васил Левски" с буквите от азбуката върху гърдите си и Градският духов оркестър с диригент маестро Васил Шейтанов поведоха празничното шествие по булевард "Крайречен", ул. "Георги Дражев", ул. "Цар Освободител" и ул. "Г. С. Раковски" към празничната арка до Народно читалище „Съгласие-1862“. Там жители и гости на града ще станат свидетели на тържествения парад на съвременните просветители, образованието и културата в днешния Ямбол.
Началото постави една от музикалните емблеми на Ямбол - Градският духов оркестър, с изпълнение на общоучилищния химн "Върви, народе, възродени". Стихове и песни, народни и мажоретни танци, демонстрация по фехтовка представиха детските градини и училищата, достойно представяйки заслужените отличия от ученици и учители. С картината на Ради Колесов дефилираха също творците от Художествена галерия "Жорж Папазов" и представителството на Съюза на българските художници, Регионален исторически музей, Културно-информационен център "Безистен", Музея на бойната слава, Младежки културен център "Г. Братанов", Хорова школа "Проф. Георги Димитров", Камерен оркестър "Дианополис", Регионална библиотека и Дружеството на писателите, Държавен архив, Драматичния театър, Кукления театър, Общински детски комплекс, НЧ "Съгласие-1862", НЧ "Зора-1945", НЧ "Умение-2003", НЧ "Тракийска лира-2012" и НЧ "Диана-1944".
Празникът завърши с общо хоро, поведено от танцовите състави "Ромбана", "Радост", "Радика" и "All steps". Община Ямбол изказва благодарност на всички, които бяха част от празника!
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!