Обратно към категорията

Близо 4000 души празнуваха заедно 24 май в Ямбол

Добавено на: 24.05.2025 18:10
   

"Ямбол има с какво да се гордее – не само с първия паметник, издигнат в чест на учителите-будители, но и с множеството културни обекти, които възстановяваме и съхраняваме – символи на уважението ни към миналото и отговорността ни към бъдещето." Това заяви в днешния празничен ден кметът на Ямбол Валентин Ревански. Той отбеляза, че благодарение на учителите, културните дейци, творците и будителите знанието, историята и националната ни памет, която нива да се подменя, се предават на следващите поколения. "Нека 24 май ни напомня, че силата на народа ни е в духовността, в образованието и в съхранената памет! Нека Ямбол продължава да бъде град на словото, на културата и на просветения дух!", пожела Валентин Ревански.

Близо 4000 творци, преподаватели, родители, деца и ученици от всички детски градини, училища, Факултет "Техника и технологии" и културни институти се включиха в тържественото отбелязване на Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Тази година празникът в Ямбол преминава под знака на 90 години от създаването на девиза на града, 1160 години от покръстването на българите и 1170 години от създаването на първата славянска писмена система - глаголицата, на чиято основа се ражда кирилицата.

След тържествената церемония по издигането на националния флаг в двора на 130-годишното иновативно начално училище "Св. св. Кирил и Методий", архирейският наместник Йоан Петров в съслужение с енорийския свещеник Иван осветиха знамената на детски градини, учебни заведения, културни институти.

Ученици от Профилирана гимназия "Васил Левски" с буквите от азбуката върху гърдите си и Градският духов оркестър с диригент маестро Васил Шейтанов поведоха празничното шествие по булевард "Крайречен", ул. "Георги Дражев", ул. "Цар Освободител" и ул. "Г. С. Раковски" към празничната арка до Народно читалище „Съгласие-1862“. Там жители и гости на града ще станат свидетели на тържествения парад на съвременните просветители, образованието и културата в днешния Ямбол.

Началото постави една от музикалните емблеми на Ямбол - Градският духов оркестър, с изпълнение на общоучилищния химн "Върви, народе, възродени". Стихове и песни, народни и мажоретни танци, демонстрация по фехтовка представиха детските градини и училищата, достойно представяйки заслужените отличия от ученици и учители. С картината на Ради Колесов дефилираха също творците от Художествена галерия "Жорж Папазов" и представителството на Съюза на българските художници, Регионален исторически музей, Културно-информационен център "Безистен", Музея на бойната слава, Младежки културен център "Г. Братанов", Хорова школа "Проф. Георги Димитров", Камерен оркестър "Дианополис", Регионална библиотека и Дружеството на писателите, Държавен архив, Драматичния театър, Кукления театър, Общински детски комплекс, НЧ "Съгласие-1862", НЧ "Зора-1945", НЧ "Умение-2003", НЧ "Тракийска лира-2012" и НЧ "Диана-1944".

Празникът завърши с общо хоро, поведено от танцовите състави "Ромбана", "Радост", "Радика" и "All steps". Община Ямбол изказва благодарност на всички, които бяха част от празника!


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

ЛИКЪТ НА БОТЕВ Е ИЗРИСУВАН НА СГРАДАТА НА ЧИТАЛИЩЕТО В СЕЛО ОКОП
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!