
Болногледачи работят в МБАЛ „Д-р Иван Селимински”-Сливен

аудио
МБАЛ „Д-р Иван Селимински”-Сливен е партньор по проект „Шанс за работа”. Болницата предостави база за обучение на 12 болногледачи и сключи трудови договори с тях. Продължителността на обучението е 300 учебни часа, разпределени на теоретична и практическа част.
„КНСБ кандидатства с проект пред Агенцията по заетостта и ние оказахме подкрепа и декларирахме готовност за предоставяне на базата, осигуряване на преподаватели за теоретичната част и след приключване на обучението – сключване на трудови договори с лицата да работят 6 месеца в базата. Възнагражденията им са изцяло от проекта и получиха сертификат за квалификацията си”, каза заместник-директорът по административните дейности в МБАЛ „Д-р Иван Селимински”-Сливен Розалина Спасова.
Болницата е сключила договори с 11 човека за работа по професията болногледач, които са разпределени в различни структури и направления в болницата, а един от обучените е нает на друга длъжност. „Те работят на пълен работен ден и сме изключително доволни от тяхната компетентност, възможности и бърза адаптация, тъй като не са медицински лица. Интересното е, че са с възраст над 50 години и успяха да се справят с учебния материал, изключително заинтересовани са и с голяма отговорност се отнасят към това, което правят. Радвам се, че всички са устроени с работа до края на годината”, допълни Спасова.
Болногледачите притежават компетентност, различна от професията санитар. Освен с основните хигиенни грижи и хранене на болния, те се занимават и с наблюдение на физическото и психическо състояние на болните, препоръчват и съветват болните към кои социални институции могат да се обърнат при необходимост. Болногледачите контактуват и с близките на пациента, могат да се включват като сътрудници на медицинските сестри и да подпомагат при подготовката за конкретни изследвания, да придружават пациентите, да ги подкрепят и да се грижат за комфорта им в лечебното заведение.
„В страната почти всички големи лечебни заведения като нашата болница бяха включени като партньори по този проект. Тази година отново сме заявили нашето желание да участваме, защото това е помощ за болницата, качеството на грижите ще се подобри още повече. За миналата година бяхме заявили 24 места, а тази година – 36. Надяваме се КНСБ да защити проекта, да се отпуснат достатъчно средства, да сме полезни и да обучим повече хора. Има възможност санитарите, които работят в болницата, също да бъдат включени, ако желаят, по Програмата „Аз мога повече”, чрез която могат да повишат квалификация за болногледачи. Целите на ръководството са насочени към повишаване качеството на грижите. При недостиг на медицински кадри за нас ще бъде от изключителна важност да имаме обучени хора, които да подпомагат медицинските лица”, каза още Розалина Спасова.
Пресцентър
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!