Обратно към категорията

Изложбата „Последното сражение. Шипка-Шейново“ гостува в Безистена по повод 147 години от освобождението на Ямбол

Добавено на: 17.01.2025 17:45
   

По повод 147 години от освобождението на Ямбол от османско владичество Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ гостува с изложбата „Последното сражение. Шипка-Шейново“ в Културно-информационен център „Безистен“. Тя беше открита официално от директора на парк-музея д-р Чавдар Ангелов на 17 януари, който същия ден проведе и открит урок с ученици от Профилирана гимназия „Васил Левски“ и Природоматематическа гимназия „Атанас Радев“.

Изложбата е посветена на победата в сражението при селата Шипка и Шейново през Руско-турската война 1877-78 г. Това е сражението, което окончателно принуждава Османската империя да приеме своето поражение, припомни д-р Ангелов. Военните действия в района на Шипченския проход започват с превземането на прохода през юли 1877 г. и продължават с августовската отбрана срещу корпуса на Сюлейман паша и Зимното шипченско стоене. Като част от всеобщото настъпление на руската армия, превземането на Шейновския укрепен лагер от руските полкове и българските опълченски дружини на 9 януари 1878 г. под командването на генералите Радецки, Скобелев и Мирски отваря пътя на юг към Одрин и Цариград. На 16 януари 1878 г. в освободения Казанлък започват първите преговори за мир. На 17 януари 1878 г. в Ямбол влизат частите на 23 Донски казашки полк, начело с полковник Николай Бакланов. На този ден градът е освободен от османско робство и започва нов живот в условията на Временно руско управление. На 31 януари е подписано Одринското примирие, което заляга в основите на клаузите на Санстефанския мирен договор.

На 18 табла в Културно-информационен център „Безистен“ е разказана историята на това величава сражение, походът на двете обходни колони на генералите Скобелев и Мирски, атаките им срещу укрепения турски лагер, както и фронталната атака на частите на ген. Радецки от Шипка. Показани са и паметниците, бележещи лобните места на загиналите и увековечили славата им на герои.

Във витрините е показано хладно и огнестрелно оръжие от фонда на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.

Изложбата може да бъде разгледана в Безистена до 20 февруари.


Вижте още

 

Напиши коментар

Клик за нова
Попълнете всички полета!

Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!

РЕКЛАМА

Банер 1

 

Времето в Ямбол

Видео

Ямболски изследователи ще покорят връх „Ямбол” на Антарктида
Вие се съгласявате с нашите бисквитки, ако продължите да използвате този уебсайт. Повече информация
 Настройки на "бисквитките"   Приемам!