БЧК апелира за опреснителни курсове по долекарска помощ
Около 32% от българите еднократно са преминали курс за първа долекарска помощ, важно е опресняването на уменията отново след няколко години. Това каза за БТА заместник генералният директор на Българския Червен кръст (БЧК) д-р Надежда Тодоровска по повод Световния ден на първата помощ, който се отбелязва всяка втора събота на септември. Мотото тази година е „Първата помощ и спортът“.
Кандидат-водачите са част от хората, обучени за оказване на първа долекарска помощ, каза заместник генералният директор на БЧК. За да получат своите удостоверения за управление на автомобил, те трябва да са се явили на курса на БЧК, каза Тодоровска. Обикновено това са хора на 18-20 г., но след 30 години, когато те все още са шофьори, се изисква опресняване на знанията, за да бъдат по-адекватни да помогнат, коментира тя. Затова БЧК апелира да има повторяемост на тези знания и всеки, който веднъж е минал курса, да го направи още веднъж на пет години, подчерта експертът. Тя напомни, че сертификатът на БЧК е валиден в рамките на пет години и е заверен от Референтния център по първа помощ - Париж, Франция (ЕFAC).
Тодоровска напомни, че бързата и адекватна реакция спасява животи и помага за по-бързото възстановяване на човек след инцидент. Това мнение сподели и главният специалист "Управление на планирането и проектна дейност“ в Столичната организация на БЧК Невелина Стойнева. Тя посочи, че инфаркт, инсулт, хипотермия, обезводняване, счупвания с открити рани са част от спешните състояния, които изискват оказване на първа помощ и за които е добре хората да са обучени. Става въпрос за комплекс от базови техники преди идването на медицинския екип, подчерта тя.
Тодоровска и Стойнева смятат, че днес е повод да си напомним, че животът е ценност и човек трябва да е готов да помага на изпаднал в беда гражданин. Те информираха, че тези послания ще бъдат отправени по време на събитието по случай Световния ден на първата помощ, което се провежда в Южния парк в София. То включва различни занимания и демонстрации на техники за оказване на първа долекарска помощ. Планинската спасителна служба към БЧК ще демонстрира извеждане на пострадал при разходка турист, ще бъде показана и реакция при възникване на пожари.
Колкото по-рано започнем да бъдем обучавани по първа долекарска помощ, толкова по-полезни ще сме, изказа мнение Невелина Стойнева. Според нея това може да започне още в ранна детска възраст. Тя добави, че в БЧК има програми за обучения в детски градини. Терминологията не е представена сложно, ситуацията е чрез ролеви модел, но все пак се показва комплекс от техники за придобиване на съответния опит, обясни Стойнева. По думите ѝ така децата могат да бъдат полезни на изпаднал в проблемна ситуация възрастен човек. Родителите могат да се обърнат към клубовете на Младежкия Червен кръст за преминаване за обучения и за децата си. За възрастните предоставяме възможност курсове за долекарска помощ на работното място по договорка с работодател, каза Стойнева. Според БЧК при децата е важно да разпознават признаците на спешни състояния и да могат да позвънят на телефон 112, ако възрастен човек до тях има нужда.
Вижте още
Няма публикувани коментари. Публикувай първия коментар!